Samo 30% naučnih istraživača na čitavom svetu su žene. One su zastupljene od muškaraca u naučnim oblastima na svim kontinentima. Region centralne i istočne Evrope po tom pitanju je bolje kotiran od zapadne Evrope i Amerike, sa prosekom od 40%, a u Srbiji čak 49%, pokazuje statistika najnovijeg istraživanja „Žene u nauci“ UNESCO-vog Instituta za statistiku.
Pažljivije zagledanje u rezultate studije pokazuju neke zanimljive podatke, zapravo da je u zemljama koje su imale ili još uvek imaju socijalističke režime, žene više zastupljene nego u državama ekonomski razvijenog zapadnog sveta. Primera radi u Boliviji žene čine čak 63% naučnih istraživača, naprema francuskih 26% ili etiopskih 8%.
U zemljama centralne i istočne Evrope izdvaja se Makedonija sa 51%, Litvanija sa 51%, ali i Crna Gora sa 50% i Srbija sa 49% žena-istraživača, piše u studiji UNESCO-a. Apsolutni svetski rekorder u pozitivnom smislu je Mjanmar (nekadašnja Burma) sa čak 86% žena istraživača. Za nešto lošije rezultate od očekivanih za razvijeni Zapad tvorci studije krive „sukob poslovne i privaten sfere“, odnosno odluku velikog broja žena da se posle studija neko vreme posvete porodici. U Švedskoj čak 60% studenata diplomaca u naučnim disciplinama čine žene, ali njihov broj opada kako se dalje napreduje na obrazovnoj lestvici: 49% ih je na doktorskim studijama i samo 36% naučnih istraživača.
Čitavu statistiku možete pogledati na zvaničnom sajtu studije.