U prva tri meseca 2014. Narodna banka Srbije prodala je na međubankarskom tržištu 820 miliona evra, a tek poslednjih dana marta ponovo je reagovala na tržištu u suprotnom smeru, kupujući devize. Guverner NBS Jorgovanka Tabaković je povodom mišljenja ekonomista da je reč o prekomernom i nepotrebnom trošenju deviza, izjavila da nema mesta za zabrinutost jer su devizne rezerve Srbije na „izuzetno visokom nivou, iznad najstrožih kriterijuma“ i iznose oko 10,6 milijardi evra. U decembru 2013. su, prema zvaničnim podacima NBS, devizne rezerve bile 12,1 milijardi evra.
Guverner je nedavno ponovila da je posao NBS da dnevnom trgovinom devizama spreči veće oscilacije kursa, u cilju „smanjenja prekomernih kratkoročnih oscilacija kursa dinara, očuvanja cenovne i finansijske stabilnosti i održavanja adekvatnog nivoa deviznih rezervi“, ali nešto češća i obimnija aktivnost ovog tipa od uobičajene u prva tri meseca 2014. (ali i krajem 2013. godine) skrenuli su pažnju domaće ekonomske javnosti, a pojedini ekonomisti izrazili su sumnju da su veliki napori NBS da održi kurs dinara ispod 116 dinara za evro bili delom inspirisani i predizbornim motivima. Prema rečima Tabakovićeve još uvek smo daleko od rekordne 2010. kada je NBS intervenisala sa ukupno 2,3 milijardi evra. Da je tempo prodaje deviza iz prva tri meseca održan, vrlo brzo bi smo se približili ovoj sumi.
I druge centralne banke u regionu bave se istim „sportom“ – zaštitom svog fluktuirajućeg kursa od neželjenih efekata. Najčešće se kao razlozi za intervenciju navode uticaji sa strane, odnosno postepeno smanjivanje ekonomskih podsticaja američkog FED, koji se prelivaju na relativno nezaštićene ekonomije u razvoju, ali veliki broj stručnjaka takođe ističe da su posebno osetljive na fluktuacije one zemlje kod kojih je i unutrašnja ravnoteža (visok javni dug, spoljno zaduženje, deficit tekućeg bilanska plaćanja) narušena.
U svakom slučaju, evro je 1. januara vredeo 114,64 dinara, da bi već 7. februara bio 116,12 dinara. Prema srednjem kursu NBS na današnji dan evro iznosi 115,51 dinara.
Reč nedelje je naša stalna rubrika – svake nedelje uredništvo „Biznisa i Finansija“ bira reč za koju veruje da će obeležiti narednih sedam dana. Od petka do petka agencija Real Time Clipping prati pojavljivanje ove reči u ekonomskom i političkom kontekstu.