Kineski predsednik Si Đinping izjavio je tokom vikenda da kineska ekonomija mora da se adaptira na „novu stvarnost“, kako bi zadržala prihvatljiv tempo rasta. Kako izgleda „nova kineska realnost“ u statističkim pokazateljima?
Kreatori ekonomske politike zasad ne nameravaju da uvedu stimulativne mere poput njihovih kolega u SAD i EU. Razloge za eventualno razmišljanje o njima zapadni ekonomisti nalaze u nešto sporijem privrednom rastu ekonomije u Kini, dugo pominjanom privrednom transformacijom u zemlji ka većoj domaćoj potrošnji, kao i efektima globalne krize. Međutim, sve dok radnih metsa i proizvodnje ima na pretek, kineske vlasti nemaju mnogo razloga za brigu.
Prema istraživanju agencije Reuters ekonomisti predviđaju rast industrijske proizvodnje u Kini od 8,9% u aprilu. U prvom kvartalu godišnji rast ekonomije iznosio je 7,4% BDP. Prema državnoj statistici, prosečna plata za 269 miliiona ruralnih radnika u migranata u zemlji iznosila je 419 dolara na kraju 2013, uz rast od 14% u odnosu na prethodnu godinu. Podaci kojima raspolaže MMF pokazuju da je prosečna godišnja zarada u čitavoj zemlji iznosila 4.397 dolara, odnosno 7.947 dolara u urbanim delovima zemlje.