U poslednjem kvartalu 2013. profitabilnost banaka je bila u padu – na kraju godine 15 banaka je poslovalo sa ukupnim dobitkom od 32,5 milijardi dinara dok je isto toliko banaka poslovalo sa gubitkom od 34,6 milijardi dinara, čime je kumulativni rezultat na nivou bankarskog sektora bio -2,1 milijardi dinara.
Prema izveštaju NBS, banke koje se svrstavaju u grupu velikih banaka (banke koje imaju učešće u bilansnoj sumi preko 5% bankarskog sektora) i dalje su imale dominantno učešće u dobiti bankarskog sektora, dok su banke koje pripadaju grupi srednje velikih najviše doprinele gubicima.
U rang listi top 5 banaka sa najvećom dobiti i gubitkom nema značajnih promena u odnosu na prethodne periode sa izuzetkom uključivanja Hypo-Alpe-Adria-Bank među banke koje su poslovale sa najvećim gubitkom usled značajnog povećanja nivoa ispravke vrednosti koja je dobrim delom prouzrokovana sprovođenjem BRUSH5 projekta.
Povećanje neto kreditnih gubitaka od 7,9 milijardi dinara dalo je ključni doprinos padu dobiti bankarskog sektora Srbije, uz smanjenje neto ostalih prihoda iz poslovanja koji su prevashodno umanjeni usled povećanja gubitaka po osnovu hartija od vrednosti za 5,87 milijardi dinara.
Povećanje neto kreditnih gubitaka rezultat je rasta neto rashoda po osnovu indirektnih otpisa plasmana i rezervisanja koji su na kraju 2013. godine bili veći za 25,7 milijardi dinara i koncentrisani tako da se čak 75% rasta rashoda po ovom osnovu odnosi na svega 5 banaka. Istovremeno negativan trend ostalih neto prihoda posledica je vanrednog rasta rashoda po osnovu hartija od vrednosti kod samo jedne banke.
Neto prihodi od kamata predstavljaju jedinu kategoriju rezultata kod koje je došlo do povećanja prihoda i to u iznosu od 1,8 milijardi dinara.
Neto aktiva bankarskog sektora Srbije je tokom poslednjeg tromesečja 2013. godine smanjena za 58,5 milijardi dinara, odnosno za 2%, i na kraju decembra iznosila je 2.846 milijardi dinara, što je u najvećem delu posledica oduzimanja dozvole za rad Privrednoj banci A.D. Beograd, ali i smanjenja datih kredita i depozita.
Neto krediti bankarskog sektora Srbije su u tom periodu smanjeni za 60,0 milijardi dinara, odnosno 3,4%, i dana 31.12.2013. iznosili su 1,686 milijardi dinara. Najveći pad viđen je u kreditiranju privrednih društava i kreditiranju stranih lica i stranih banaka. Banke su bile opreznije pri pozjamljivanju privredi, te su najmanje davale kredite za obrtna sredstva i investicione kredite (12,2 milijarde dinara). Ovaj pad kreditiranja najviše je uticao na građevinarstvo, trgovinu na veliko i malo, kao i na prerađivačku industriju.
Na godišnjem nivou najznačajnije promene nivoa kreditne aktivnosti su u kategoriji privrednih društava (pad od 103,5 milijardi dinara) i sektoru finansija i osiguranja (povećanje od 69,7 milijardi dinara).
Što se tiče opštih podataka, na kraju prošle godine bankarski sektor Srbije je poslovao sa 30 banaka, odnosno sa jendom bankom manje nego u trećem kvartalu. Broj organizacionih jedinica bio je manji za 99, dok je broj zaposlenih smanjen za 1.165 lica pre svega pod uticajem oduzimanja dozvole za rad Privrednoj banci Beograd tokom oktobra, kao i planiranog smanjenja aktivnosti KBC banke.
Dominantan udeo u aktivi i kapitalu bankarskog sektora i dalje imaju banke sa stranim vlasništvom i to u najvećoj meri banke poreklom iz Italije, Austrije i Grčke, dok banke u domaćem vlasništvu (pre svega usled doprinosa državnih banaka) imaju u odnosu na udeo u aktivi i kapitalu bankarskog sektora Srbije nešto rasprostranjeniju organizacionu mrežu kao i relativno veći broj zaposlenih.
Deset najvećih banaka učestvuje u bankarskom sektoru Srbije sa 74,3% bilansne sume, 75,2% ukupnih kredita i 75,4% ukupnih depozita.
Najveća banka u Srbiji je kao i tokom prethodnog tromesečja bila Banca Intesa A.D. Beograd koja čini 15% bilansne sume bankarskog sektora Srbije i učestvuje u ukupnim kreditima i depozitima sa 16,4% i 15,9% respektivno.
Povećanjem aktive Banke Poštanske štedionice A.D. Beograd koje je rezultat prenosa obaveza Privredne banke A.D. Beograd, na kraju 2013. godine BPŠ ulazi na listu deset najvećih banaka u Srbiji umesto Sbrebanka A.D. Beograd.