Home VestiEkonomija Savet stranih investitora: bez značajnijih poboljšanja poslovne klime

Savet stranih investitora: bez značajnijih poboljšanja poslovne klime

by bifadmin

Savet stranih investitora organizovao je danas četvrtu po redu ,,Reality Check’’ konferenciju sa ciljem da sa novom Vladom razmeni mišljenja kako stvoriti održiv poslovni okvir koji podstiče rast. Analizom proteklih pola godine, predsednik Saveta stranih investitora Frederik Kuen naglasio je da su se neke promene desile ali da nije bilo značajnog poboljšanja poslovne klime. Loša primena zakona ostaje ključni problem poslovnog okruženja u Srbiji. Izvestan napredak je ostvaren u oblastima opšteg pravnog okvira, porezima, nedozvoljenoj trgovini, telekomunikacijama i informacionim tehnologijama, hrani i poljoprivredi, lizingu i osiguranju; dok gotovo nikakav napredak nije ostvaren u oblastima ljudskih resursa i nekretninama i izgradnji. Istovremeno, Savet pozdravlja trenutne aktivnosti Vlade u oblasti stečaja, radnog prava i izgradnje i ukazuje da aktuelni nacrt Zakona o radu uključuje 65% preporuka Bele knjige Saveta.

brze reforme

U svom uvodnom obraćanju, predsednik Saveta stranih investitora Frederik Kuen je istakao da „sada više nego ikad, nakon velike tragedije koja je zadesila Srbiju, Vlada treba da pokrene i sprovede korenite reforme jer trenutno okruženje nije održivo ni za koga. Nedavna katastrofa treba da bude okidač da se ubrzaju reforme, a ne da se uspore. Jer reforme su jedini način da se stvori funkcionalni okvir za podršku ekonomskom rastu i ostvarenje društvenih potreba“. Naglasio je da Vlada treba da stvori jednake uslove poslovanja kroz privatizaciju i stvori efikasan javni sektor, unapredi propise i posebno njihovu primenu. Prioritet treba staviti na 5 oblasti: stvoriti koherentan pravni okvir koji je u potpunosti usklađen sa EU standardima, uneti konzistentnost u poreski sistem, stvoriti fleksibilnije tržište rada, pojednostaviti propise koji se odnose na nekretnine i izgradnju i uspostaviti efikasan sistem tržišnog nadzora, naveo je predsednik Saveta. Svi treba zajedno da radimo da stvorimo bolje okruženje. Savet nudi svoje znanje i iskustvo kako upravljati kroz ekonomsku tranziciju i trenutnu krizu i spremni smo da ga stavimo na raspolaganje zarad veće dobrobiti srpskog tržišta”, zaključio je.

Pravni okvir i propisi o radu
Slobodno kretanje kapitala i radnika predstavljaju ključne slobode na kojima je zasnovano funkcionisanje tržišta. Utom smislu, izmene Zakona o radu i Zakona o stečaju predstavljaju ključne preduslove za uspostavljanje jednakih uslova na tržištu i postizanje konkurentnosti. Svako odlaganje planiranih izmena negativno utiče na poslovnu klimu.
Stečaj: Planiranim skorim i brzim izmenama Zakona o stečaju očekuje se podizanje transparentnosti i efikasnosti stečajnog postupka i velikim delom ispunjenje preporuka Saveta stranih investitora. Posebno poboljšanje je vidljivo u delu koji se odnosi na zaštitu prava poverilaca i smanjenje mogućnosti zloupotrebe od strane dužnika. Pozitivno je i regulisanje automatskog stečaja, s tim da ostaje otvoreno pitanje da li je predloženo rešenje u celosti u skladu sa Ustavom RS. Takođe, ostaje neophodno da se položaj banaka u stečajnom postupku preciznije uredi, kao i da se podstakne medijacija u cilju dalje ekonomičnosti i efikasnosti. Očekujemo da će preostala otvorena pitanja biti rešena planiranim sveobuhvatnijim izmenama Zakona na jesen i Savet stranih investitora je spreman da u pripremi izmena Zakona pruži aktivnu podršku.
Radno zakonodavstvo: Savet stranih investitora još od 2005. godine traži fleksibilnije radno zakonodavstvo i sa zadovoljstvom konstatuje da će očekivanim izmenama Zakona 65% preporuka Saveta iz Bele knjige za prošlu godinu biti ispunjene, među kojima su ključne produženje trajanja ugovora o radu, način obračuna otpremnine za period kod poslednjeg poslodavca i ukidanje proširenog dejstva posebnih kolektivnih ugovora. Ipak, neka ključna pitanja i dalje ostaju nerešena, kao što su regulisanje iznajmljivanja radne snage i promena načina obračuna naknada zarade za vreme odmora i bolovanja. Ove izmene su naročito važne kako bi se bolje zaštitila prava i poslodavaca i radnika, a tržište rada Srbije približilo savremenim globalnim standardima i praksama.
Porezi, nedozvoljena trgovina, lizing i osiguranje
Druga radna sesija je bila posvećena dijalogu na četiri teme, dvema koje ističu neophodnost bolje primene propisa, a to su poreska politika i nedozvoljena trgovina, i dvema koje ukazuju na potrebu da se propisi izmene, a to su lizing i osiguranje.
Porezi: Trebalo bi još odlučnije raditi na boljoj i ujednačenijoj primeni poreskih propisa. Izmene propisa neće doprineti transparentnom i predvidljivom poslovnom okruženju, niti pravnoj sigurnosti, ukoliko nisu praćene njihovom pravilnom primenom. Takođe, neophodna je predvidiva poreska politika koja neće menjati pravila igre u sred poslovne godine, već će ostavljati dovoljno vremena privredi da se prilagodi novim propisima za novu poslovnu godinu. Učesnici sesije su dali i konkretne predloge kako doći do više predvidljivosti i transparentnosti, kao što su: efikasno izdavanje pravno obavezujućih mišljenja od strane Ministarstva finansija, uvođenje sveobuhvatnog akta za svaki poreski oblik kako bi se olakšalo sprovođenje, potpuno objavljivanje uputstava i procedura Poreske uprave i ujednačavanje rada poreskih inspektora.
Nedozvoljena trgovina: Nezakonita trgovina razara tržište, stvara nejednake uslove poslovanja, ugrožava bezbednost potrošača i nepovoljno utiče na budžet RS. Borba protiv nedozvoljene trgovine mora ostati jedan od glavnih prioriteta u okviru programa Vlade RS i posebni kapaciteti se moraju posvetiti striktnoj primeni propisa i unapređenju postojećeg regulatornog okvira. To uključuje sledeće ciljeve: usvojiti poseban zakon o inspekcijama, formirati posebna državna tela za borbu protiv nezakonite trgovine, prepoznati ovaj oblik trgovine kao organizovani kriminal, uspostaviti sistem za procenu rizika, pojačati kapacitete državne uprave i osigurati bolju koordinaciju nadležnih institucija.
Lizing i osiguranje: Potencijal koji nose lizing i osiguranje danas nije dovoljno iskorišćen, s obzirom na značajnu ulogu koju ovi finansijski instrumenti mogu odigrati u podsticanju novog investicionog ciklusa. Treba unaprediti regulatorni okvir kako bi se postigli bolji uslovi poslovanja, veća raspoloživost kapitala i snažnija konkurencija na tržištu. 
 U oblasti osiguranja, tržišni učesnici razumeju stav regulatornog tela da treba primeniti postojeća pravna rešenja iz evropske regulative i prakse u pogledu podele osiguravajućih kompanija na životna i neživotna osiguranja, ali da uzimajući u obzir ograničeno srpsko tržište smatraju da novi zakon ipak treba da omogući osiguravajućim kompanijama da istovremeno obavljaju poslove životnih i neživotnih osiguranja. U oblasti lizinga, Savet stranih investitora je mišljenja da bi važno bilo omogućiti obavljanje poslova finansijskog i operativnog lizinga u jednoj kompaniji. Savet smatra da su ove dve preporuke ključne kako bi se smanjili troškovi poslovanja i podstakao dalji razvoj lizinga i osiguranja.
Nekretnine, hrana i poljoprivreda, telekomunikacije i informacione tehnologije
Kada su nekretnine, agrar, telekomunikacije i sektor informacionih tehnologija u pitanju, iako su mnogi propisi izmenjeni i unapređeni, potrebno je još mnogo učiniti i pre svega obezbediti njihovu doslednu primenu. Problem primene propisa ostaje među glavnim problemima stranih investitora.
Nekretnine i izgradnja: Neophodne su hitne, ali sprovodive izmene Zakona o planiranju i izgradnji i rešenje problema konverzije kako bi se eliminisale postojeće prepreke i omogućio razvoj građevinske industrije. Poboljšanje rada javne uprave treba uvrstiti među prioritete, kako bi se omogućili bolji uslovi za investiranje.
Hrana i poljoprivreda: Izmene Zakona o bezbednosti hrane, usvajanje zakona o inspekcijskom nadzoru, a pre svega pravilna primena postojećih propisa i koordinisan rad inspekcija su važni i sa aspekta zaštite potrošača i tržišta, smanjenja sive ekonomije i borbe protiv korupcije.
Telekomunikacije i informacione tehnologije: Za napredak je neophodan kontinuiran dijalog i precizno definisan plan aktivnosti, pre svega blagovremeno i transparentno stavljanje na raspolaganje frekvencija operaterima i razvoj novih servisa koji bi ubrzali napredak tržišta.
Otvorene konsultacije između države i privrede pri menjanju propisa su od velikog značaja za formulisanje kvalitetnih i primenjivih novih zakonskih rešenja, zaključuju u Savetu stranih investitora.

Pročitajte i ovo...