Evropske akcije pale su u utorak, zajedno sa evrom koji je pao u odnosu na dolar. Ekonomisti navode da je uzrok za takvu trenutnu situaciju na tržištu dalja tenzije između Kijeva i Moskve, uprkos početnim pozitivnim rezultatima berzi po njihovom otvaranju u ponedeljak.
Investitori su strpljivo čekali ocenu nemačkih ekonomista, za koje su, kako neki analitičari navode, verovali da će uticati na rad i funkcionisanje evrozone i sankcije koje je Zapad nametnuo Rusiji zbog krize u Ukrajini. „Očekujemo pad indeksa dok geopolitika trpi gubitak. Ovaj pad će se desiti pre formiranja podataka o bruto društvenom proizvodu nakon drugog kvartala godine koji je planiran za četvrtak i ovo može formirati sliku da postoje određene pukotine u oporavku evrozone“, naveo je Rajner Gunterman, ekonomista „Commerzbanke“.
FTEU3 indeks pao je 0,2% na 1,320,14 poena, sa 1,3% koliko je iznosio u ponedeljak. Takođe, evro je pao za 0,2%. „Ukoliko podaci Centra za evropsko ekonomsko istraživanje (ZEW) budu negativni, zabrinutost oko situacije u Rusiji će porasti“, navodi Luc Karpovic iz Commerzbanke. „To znači da evro neće samo patiti zbog trenutnog pada već će biti teža situacija da se dugoročno održi stabilnost valute ukoliko se evropska ekonomija pokaže nesposobnomda se uzdigne“.
Sa trenutne tačke gledišta postoji bezbroj razloga za nervozu i brigu oko pada akcija, ali kako istraživači sa Univerzitet Mičigen navode, umesto osećaja nesigurnosti i nervoze, ljudi treba da se fokusiraju na svoju sreću i blagostanje. U studiji koja se tiče odnosa ekonomije i sreće koju su sproveli Džastin Volfers i Betsi Stivenson, otkrili su da postoji jaka veza između visokih primanja i zadovoljstva sopstvenim životom, jer iako novac nije jedini zaslužan za srećan i uspešan život, svakako može ublažiti teške trenutke. Ipak, u studiji navode četiri razloga zbog kojih ne bismo smeli da dozvolimo tržištu da nas „pojede“, između kojih je i činjenica da se akcije kružno smenjuju i da je većina analitičara nesposobna da tačno predvidi početak i kraj njihvoog uspona.