Home VestiEkonomija Formiran centar za pomoć pri izvozu u Rusiju, međutim imamo li šta da izvozimo?

Formiran centar za pomoć pri izvozu u Rusiju, međutim imamo li šta da izvozimo?

by bifadmin

Srbija će formirati koordinacioni centar za pomoć domaćim preduzećima prilikom izvoza poljoprivrednih proizvoda u Rusiju, najavilo je Ministarstvo trgovine, dodavši da se zbog jednogodišnje zabrane izvoza pojedinih prehrambrenih proizvoda iz EU u Rusiju očekuje povećanje izvoza voća i povrća iz Srbije u ovu zemlju.

Kako javlja Beta, Koordinacioni centar za pomoć pri izvozu poljoprivrednih proizvoda na rusko tržište će funkcionisati pri PKS, a u njegov sastav će ući predstavnici Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Uprave carina Srbije.

Centar bi trebalo da bude dostupan izvoznicma 24 sata dnevno i u stalnom kontaktu s Trgovinskim predstavništvom Rusije u Srbiji, kako bi odmah bile rešene sve eventualne nesuglasice i problemi oko izvoza na rusko tržište.

Mediji međutim pišu da najveći problem može biti zapravo to što nemamo dovoljno veliku poljoprivrednu proizvodnju za izvoz na rusko tržište. Srbija na primer trenutno izvozi oko 2.000 tona pilećeg mesa godišnje i nema kapacitete za značajno širenje proizvodnje a čak ni ta, gotovo simbolična, količina ne zadovoljava standarde ni EU, ni Rusije. Iako vlasti misle da je zahlađenje odnosa između Evrope i SAD na jednoj i Rusije na drugoj strani, velika izvozna šansa za Srbiju, mnogi ekonomiste tvrde da ćemo je mi slabo koristiti.

ovcica

Agroekonomista Miladin Ševarlić kaže za B92 da je razlog tome činjenica da smo ograničeni obimom proizvodnje na našem tržišu i da bi najbolje bilo da što veći deo primarnih poljoprivrednih proizvoda preradimo i tako izvezemo proizvode veće vrednosti.

“Nažalost, osim u voćarstvu i eventualno u povrtarstvu, mada je dobrim delom ono uništeno u ovim poplavama, to je ono što možemo da ponudimo. Vrlo malo možemo ponuditi u stočarskim proizvodima, koji su trenutno najtraženiji, s obzirom da je teško supstituisati uvoz koji je Rusija imala u stočarskim proizvodima od Nemačke, Austrije, Danske…”, kaže Ševarlić.

Takođe, nemamo ni dovoljno ovaca za izvoz, što je nedavno pokazao slučaj jednog Libijca koji iako je tražio po celoj Srbiji nije mogao da nađe 7.000 ovaca za kupovinu i dalji prevoz istih.

Pročitajte i ovo...