Sutra će se pred poslanicima naći predlog zakona o energetici, koji bi, prema oceni USAID-a, u dobroj meri mogao da poništi pozitivne pomake učinjene usvajanjem izmena i dopuna Zakona o planiranju i izgradnji, koje su tek stupile na snagu. Broj procedura bi se povećao, kao i broj dana potrebnih za dobijanje upotrebne dozvole, a pravna sigurnost investitora bi bila ugrožena.
U Predlogu zakona o energetici se insistira na aktu o odobrenju za priključenje na mrežu koji Zakon o planiranju i izgradnji ne predviđa. Ovaj akt se donosi u upravnom postupku, što je naročito retrogradno rešenje imajući u vidu da se radi o ugovornom odnosu između jednog preduzeća (elektrodistribucije) i investitora. USAID posebno napominje krajnju neprimerenost rokova: donošenje rešenja o odobrenju za priključenje od strane elektrodistribucije u roku od 30 dana, a priključenje u dodatnom roku od 15 dana i to nakon ispunjenja svih uslova, koji uključuju da investitor dostavi operatoru ugovor o snabdevanju.
Naročito je štetno sa stanovišta pravne sigurnosti i neracionalno sa stanovišta efikasnosti da investitor tek po izdavanju građevinske dozvole saznaje uslove i troškove priključenja na mrežu. Parametri kao što su mesto priključenja na sistem, način i tehnički uslovi priključenja, odobrena snaga, mesto i način merenja energije i rok za priključenje, moraju investitoru da budu poznati unapred. Ovakav pristup ne vodi unapređenju pravne sigurnosti i ubrzanju postupaka za ostvarivanje prava na gradnju.