Svojim merama popuštanja (QE), prvo američki FED, pa potom ECB, ulili su nebrojene milijarde u svakodnevne svetske tokove, uticajući pozitivno na sopstvene ekonomije depresirajući sopstvene valute. Do sada su čak 24 centralne svetske banke pošle ovim putem, pod pretnjom deflatornih rizika delom pojačanim i zbog rekordno niskih cena nafte.
Međutim, pitanje vredno nekoliko biliona dolara u ovom trenutku je – šta će se desiti ako se za isti korak odluči i Narodna banka Kine, pa dezinflaciju juana počne da izvozi u svet. Kako piše CNBC, investicioni bankari predviđaju da će to izazvati seriju novih devalvacija nacionalnih valuta širom azijskog regiona.
Kineska valuta se za sada drži uz američki dolar: izgubila je samo 0,9 odsto vrednosti prema dolaru od početka godine. S druge strane, evro je pao čak 12% prema dolaru, što „pritiska i Kinu i šalje joj signal da uđe u ovaj valutni rat“, kaže Dejvid Vu, strateg za kursne transakcije i rate pri Bank of America Merrill Lynch. „To je najveći prateći rizik u 2015“, kaže Vu.
S obzirom da su valute najvećih trgovinskih partnera Kine, Japana i evrozone, znatno opale od početka godine, Kina će se verovatno odlučiti za uvođenje sopstvenih mera popuštanja monetarne politike i slabljenje juana.
Izvor: CNBC