Home TekstoviB&F Plus Najveća farma norveškog govečeta na Balkanu: Proizvodnja mleka uz muziku i timarenje

Najveća farma norveškog govečeta na Balkanu: Proizvodnja mleka uz muziku i timarenje

by bifadmin

Prijedor može da se pohvali najvećom farmom za uzgoj norveškog crvenog govečeta na Balkanu. Reč je o uzgojno-selekcionom centru koji je otvorila kompanija „Arifagić investment“, u vlasništvu Jusufa Arifagića iz Kozarca kod Prijedora.

Od kada je 1992. godine otišao iz Bosne u Norvešku, želeo je da se vrati u rodni kraj i napravi nešto od čega će imati koristi kako on i njegova porodica, tako i komšije i ceo Prijedor, kaže u razgovoru za portal eKapija Jusuf Arifagić.

– Kupio sam imanje u Trnopolju i razmišljao šta bih mogao da radim. Uz pomoć profesora sa norveškog univerziteta UMB, koji su poreklom sa prostora bivše Jugoslavije, došli smo na ideju da to bude norveško crveno goveče. To je najisplativija krava u svetu. Otporna je na skoro sve vrste bolesti, ima vrlo visoku plodnost, koristi manju količinu hrane i mala je smrtnost teladi.

U ovoj najvećoj farmi za uzgoj norveškog govečeta trenutno ima 550 grla, oko 150 ih je na muži i dnevna proizvodnja je oko 5.000 litara mleka.

– Ove krave daju nešto manje mleka od sorte holštajn, ali im je period muženja i telenja 7 do 8 godina, dok je kod holštajna to 3 do 4 godine – ističe Arifagić.

Celokupnu proizvodnju mleka isporučuju kompaniji „Meggle“, što je oko 150.000 litara mesečno. Imaju vlastitu veterinarsku stanicu sa 3 veterinara i 3 tehničara, koji 24 sata vode računa o kravama. Posebno zanimljiva je činjenica da se kravama pušta tiha muzika tokom dana, a imaju i sprave za češkanje tj. timarenje. Opremljeni su najnovijim softverima, a samo oprema je koštala oko milion evra. Imaju sopstvenu građevinsku firmu koja radi na proširenju farme.

– U saradni sa kompanijom „Geno Global“ iz Norveške osnovali smo firmu „Geno Balkan“ za proizvodnju i distribuciju semena za potrebe farmera u BiH. Imamo i partnerstvo sa Hrvatskom, kroz firmu „Geno Hrvatska“, a u planu je saradnja sa Srbijom, Crnom Gorom i Makedonijom.

Na farmi Jusufa Arifagića sami vrše setvu, ali i nabavljaju seno od domaćih farmera. Planiraju da kukuruz kupuju u Vojvodini. Dnevna potrošnja hrane je oko 30 kg po grlu.

– Što se tiče obrade đubreta, planiramo izgradnju pogona za biogas, čime bismo ovaj otpad iskoristili kao energiju za staklenike. Postoji i dogovor sa Norvežanima o izgradnji mlekare.

Do sada je u farmu uloženo oko 14 miliona konvertibilnih maraka i trenutno je zaposleno 30 radnika, među kojima je osam sa fakultetskim diplomama.

– U planu je da u narednih pet godina, uz pogon za proizvodnju biogasa i mlekaru, izgradimo i 6 novih štala i da u njima bude oko 5.000 grla.

Kad je reč o planovima poslovanja za 2015. godinu, izgradiće jednu štalu za novu generaciju teladi, a to će rezultirati i zapošljavanjem 20 radnika.

Pročitajte i ovo...