Home VestiEkonomija Biznis top 2015/16: Najveći profit u energetici i telekomunikacijama

Biznis top 2015/16: Najveći profit u energetici i telekomunikacijama

by bifadmin

Naftna industrija Srbije (NIS) je zadržala vodeću poziciju po ostvarenim prihodima u 2015. godini, iako su oni manji u odnosu na godinu ranije. NIS je, međutim, izgubio lidersku poziciju prema ostvarenoj neto dobiti, koju je preuzeo Telekom Srbija, a novi lider po profitabilnosti je, ujedno, zabeležio i rast prihoda. Među prvih pet najprofitabilnijih u Srbiji, četiri kompanije su iz oblasti energetike i telekomunikacija. U energetici posluju i tri prvoplasirane od pet vodećih kompanija po prihodima u Srbiji, pri čemu je zanimljivo da je petoplasirana kompanija Mercator-S zabeležila među prvom petorkom najveći rast prihoda, koji je u 2015. uvećala za čak 54,7% u odnosu na godinu ranije. Mada je domaća privreda na ukupnom nivou iskazala rast prihoda i dobiti, a smanjila gubitke, zabrinjava dalji rast ukupnog gubitka privrednih društava, kumuliran iz ranijeg perioda. Najveći ukupni gubitak iskazale su dve kompanije koje, takođe, posluju u oblasti energetike – JP Srbijagas, a na drugom mestu negativne liste je EPS. Energetika je obeležila i privredna kretanja u regionu, budući da među 50 vodećih kompanija po ostvarenom prometu, na čelu su naftni i gasni giganti. Najuspešnija kompanija u regionu je slovenački Petrol, dok je Naftna industrija Srbije na petom mestu, što je za dve pozicije niže u odnosu na 2014. godinu, ali je to i najbolji rezultat među rangiranim srpskim kompanijama.

 

Smena na listi najprofitabilnijih

Na listi najprofitabilnijih je došlo do promena u 2015. godini, odnosno vodeću poziciju je preuzeo Telekom Srbija sa neto dobitkom od 16.317 miliona dinara, a ova kompanija je zabeležila i rast poslovnih prihoda za 3,5% u odnosu na godinu pre. Višegodišnji lider po ostvarenoj dobiti, Naftna industrija Srbije (NIS), u prethodnoj godini je skliznula na drugu poziciju, s obzirom da je dobit od 30.559 miliona dinara koju je ostvarila u 2014. godini, prošle godine preopolovljena na 16.105 miliona dinara, pokazuju podaci Agencije za privredne registre(APR). Na trećem mestu je EPS sa neto dobitkom od 10.992 dinara, ali je ovo javno preduzeće opterećeno kumuliranim gubicima iz prethodnog perioda, u visini od 103.527 miliona dinara.Četvrta je kompanija Telenor, sa neto dobitkom od 9.677 miliona dinara, dok je na petom mestu Delta Rel Estate, sa neto dobitkom od 7.829 miliona dinara, što je dvostruko više u poređenju sa 2014. godinom, pri čemu najveći deo ostvarene dobiti potiče iz profita zavisnih pravnih lica, a poslovni prihodi ove kompanije od svega 457 miliona dinara su za trećinu manji nego prethodne godine. Osim prvoplasirane petorke, u 2015. godini osetan rast profitabilnosti zabeležile su i kompanije Tigar Tyres, Sunoko, Tetra Pak Production i MK grupa, a u društvu najprofitabilnijih, visoke pozicije su zadržale i kompanije Tarkett i YURA Corporation.

 

Vodeći po prihodu

Naftna industrija Srbije (NIS) je ostvarila najveći poslovni prihod (199.861 miliona dinara) u 2015. godini. Istovremeno,podaci APR ukazuju da je poslovanje ove kompanije obeležio dalji pad aktivnosti, koja je u prethodnoj godini bila manja za 19,3% usled prepolovljenog poslovnog dobitka, što se odrazilo na smanjenje stope prinosa na sopstveni kapital. Drugo mesto je, kao i godinu ranije, zadržalo EPS Snabdevanje sa prihodom od 188.610 miliona dinara, dok je na trećoj poziciji EPS, sa prihodom od od 154.484 miliona dinara, ali je ovo javno preduzeće ujedno zabeležilo i gubitak od od 7.090 miliona dinara. Na četvrtom mestu prema visini poslovnog prihoda je komapnija Fijat Automobili Srbija sa 139.588 miliona dinara, što je manje za 10,6% u odnosu na prethodnu godinu. Mercator-S se nalazi na petom mestu sa prihodom od 112.230 miliona dinara, ali zato ova kompanija, koju je 2014. godine preuzela IDEA, beleži među prvom petorkom najveći rast prihoda, koji je u 2015. uvećala za čak 54,7% u odnosu na godinu ranije. Izraženi rast poslovnog prihoda u 2015. godini iskazale su i kompanije NELT (74,2%) i Mozzart (76,4%).

 

Negativna lista kumuliranih gubitaka

Prema podacima APR, najveći gubitaš u 2015. godini je JP Srbijagas, sa ukupnim gubitkom od 150.260 miliona dinara, koji prevazilazi visinu kapitala i čini 4,3% ukupnog gubitka celokupne privrede. Na drugom mestu je još jedno javno preduzeće, EPS, sa ukupnim gubitkom od 103.527 miliona dinara, a slede perduzeća koja su, takođe, u državnoj svojini – HIP Petrohemija (ukupni gubitak 70.961 miliona dinara) i Železnice Srbije (ukupni gubitak 63.488 miliona dinara), dok je na petom mestu kompanija u privatnom vlasništvu, Koncern Farmakom, sa ukupnim gubitkom od 60.866 miliona dinara.

 

Srpske kompanije među 50 vodećih kompanija u regionu Adriatic/Balkan

Na rang listi Coface Adriatic/Balkan Top 50 za 2015. godinu, koja obuhvata Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju, najuspešnija kompanija je Slovenia Petrol sa 3.114,5 miliona evra prometa. Na drugom mestu je hrvatska INA, slede slovenačka kompanija za trgovanje električnom energijom GEN-I i hrvatska kompanija Konzum, dok se NIS našao na petom mestu, sa prometom od 1.641,5 miliona evra. To je za dve pozicije niže u odnosu na 2014. godinu, ali je Nafrna industrija Srbije najbolje rangirana na Adriatic/ Balkan listi od svih srpskih kompanija. Na listi 50 najboljih kompanija nalazi se ukupno devet kompanija iz Srbije: osim NIS-a, tu su i Elektroprivreda Srbije, Fiat, Mercator, Telekom, Srbijagas, Delhaize, Yugorozgas i Telenor. Najveći broj kompanija na listi je iz Slovenije (18), Hrvatske (16) i BiH (5).

 

Rang po dobiti 

biz-top-tabela

 

 

Rang po poslovnom prihodu

biz-top-tabela-2

 

 

Adriatic/Balkan Top 10

biz-top-3

Pročitajte i ovo...