„Vlada je posvećena razvoju bioenergije i njen plan je povećanje udela obnovljivih izvora energije na preko 20% do 2020. godine. Zajedno i u partnerstvu radimo na projektima bioenergije koji donose ulaganje od oko 100 miliona evra. Trudimo se da kroz adekvatne podsticaje i regulative iskoristimo velike potencijale koje Srbija poseduje u poljoprivredi i šumarstvu za proizvodnju biomase“, izjavio je prof. dr Dragan Glamočić, savetnik predsednika Vlade Republike Srbije i bivši ministar poljoprivrede na regionalnoj konferenciji „Bioenergija – pristup dostupnoj i održivoj energiji“.
Konferencija je organizovana uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju/GIZ u okviru nemačko-srpske razvojne saradnje i predstavlja naredni korak u naporima koje Vlada Republike Srbije i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine ulažu kako bi se promovisalo korišćenje bioenergije.
Iznoseći interesantan podatak da je od kore jedne banane moguće dobiti 34 minuta svetlosti, državni sekretar ministarstva za životnu sredinu, klimu i energetiku Baden Virtemberga Dr Andre Bauman, naglasio je da je cilj u okviru saradnje sa Srbijom da se biomasa koristi u većoj meri, kao siguran i trajan izvor energije za budućnost, koji će pritom doprineti zaštiti klime.
Ambasador Nemačke Aksel Ditman govoreći o saradnji Nemačke i Srbije istakao je da je u prethodnih 15 godina, kroz razne instrumente saradnje Nemačka uložila oko 1,6 milijardi EUR u pružanje podrške srpskom društvu, dok je nemačka vlada do sada uložila oko 1,2 milijarde EUR u cilju poboljšanja energetske efikasnosti i modernizacije proizvodnje energije.
„Mi smo partneri vladi i opštinama na unapređenju tržišta bioenergije. Postoji veliki potencijal za dalji razvoj energetskog sektora, a visok nivo koji je danas prisutan jasan je pokazatelj posvećenosti srpske Vlade većem korišćenju obnovljivih izvora. Srbija je lider u regionu po pitanju korišćenja biomase.“ – izjavio je Nj.E. Aksel Ditman, ambasador Savezne republike Nemačke u Srbiji i zaključio da su ovi projekti važni iz ugla klime, ali i održivog privrednog razvoja i otvaranja novih radnih mesta.
Aleksandra Tomić, narodna poslanica u republičkom parlamentu, govoreći o regulatornim preduslovima za izgradnju tržišta biomase istakla je da je važan korak načinjen usvajanjem Zakona o poljoprivrednom zemljištu, u kome je prihvaćen amandman koji predviđa da poljoprivredno zemljište pete kategorije može biti dato u zakup za potrebe proizvodnje biomase.
Od 2013. godine u okviru programa „Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji“ nemačko srpske razvojne saradnje, GIZ podržava napore Vlade Republike Srbije u izgradnji kapaciteta i unapređenju okvirnih uslova za efikasnije korišćenje bioenergije.