Kineska kompanija Hestil koja je vlasnik Železare u Smederevu traži od Vlade Srbije da promeni Zakon o radu kako bi se omogućilo lakše otpuštanje radnika, piše dnevni list Danas u izdanju od četvrtka.
Kako navodi taj list pozivajući se na diplomatske izvore, Hestil traži da se pooštre zakonske odredbe na uštrb radničkih prava, odnosno da menadžement može radnike da optereti dodatnim obavezama i lakše otpusti one koji ne žele da prihvate dodatne radne norme, što aktuelni zakon ne odobrava.
Diplomatski izvor Danasa tvrdi da Brisel ne gleda blagonaklono na taj zahtev, jer smatra da bi se na taj način dodatno privilegovao položaj kompanije koja posluje u Srbiji.
Prema navodima lista, kod odredjenih krugova u EU postoji sumnja da Hestil dobija razne vidove državne pomoći, od prepuštanja sirovina i metalnih ostataka u direktnom ili posrednom vlasništvu Srbije, do privilegije kada se radi o ceni struje.
„Sumnja se i da kineska kompanija ne ispunjava druge obaveze prema državi. Takav način pomoći, kada je reč o čeličnoj industriji, zabranjen je i neprihvatljiv u EU i smatra se nelojalnom konkurencijom“, navodi list.
Danas je imao uvid u preliminarni izveštaj Generalnog direktorata za trgovinu Evropske komisije od 17. jula, u kome se navodi da je Srbija skinuta sa liste zemalja koje se terete za damping cene odnosno nelojalnu konkurenciju, ali izvor tog lista tvrdi da još nije reč o zvaničnoj odluci, već da će ona biti doneta na sednici Evropske komisije 7. oktobra.
List piše da i ako Evropska komisija potvrdi tu odluku, i Srbija od tog datuma više ne bude na antidamping listi EU, to ne znači da su otklonjene sumnje u pomoć države Hestilu.
Predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ Željko Veselinović rekao je za Danas da i u toj sindikalnoj centrali, koja ima podružnicu u železari u Smederevu, imaju slična saznanja kada je reč o lobiranju da se izmeni Zakon o radu.
„I Hestil i drugi strani poslodavci u Srbiji horski vrše pritisak na Vladu i traže da se i važeći Zakon o radu izmeni kako bi oni dobili dodatne povlastice a radnicima dodatno smanjena prava. To je naravno pogrešno i protivno interesima zaposlenih i Vlada nikako ne bi smela da prihvati takve zahteve ni Hestila, niti bilo koga drugog“, rekao je Veselinović.
List je naveo da do zaključenja broja nije dobio komentar o tim saznanjima, od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao ni od kompanije Hestil.
Izvor: Danas, Beta