Cele prošle nedelje mediji su više nego što je to uobičajeno pisali o Ilonu Masku, a javnost se veoma polarizovala po pitanju etičnosti njegovog poslovanja. I dan danas mnogi raspravljaju da li je poznati biznismen obmanjivao javnost i investitore ili ne.
Američka Komisija za hartije od vrednosti i berzu je u četvrtak pokušala da stavi tačku na ove diskusije optužujući predsednika najpoznatijeg proizvođača električnih vozila na svetu da je tvitom o povlačenju kompanije Tesla s berze investitore doveo u zabludu.
Mask je u međuvremenu postigao sporazum sa Komisijom prema kojem će u narednih 45 dana napustiti mesto predsednika upravnog odbora kompanije ali će ostati njen generalni direktor. Mask i Tesla će takođe finansijskom regulatoru platiti 20 miliona dolara zbog navodnog pokušaja prevare.
Da podsetimo, on je u avgustu ove godine na Tviteru napisao da razmišlja o delistiranju deonica s berze, da za to već ima obezbeđena sredstva kao i da će biti ponuđeno 420 dolara po akciji. To saopštenje je uzdrmalo tržište – cena akcije je nakon njegovog saopštenja nakratko skočila, a potom pala.
Zbog svega navedenog Mask, koji se nije izjasnio kao kriv ali nije dokazano ni da je nevin u ovom slučaju, će sada morati da imenuje dva nezavisna direktora u upravni odbor, a jedan od njih će preuzeti predsedavanje. Takođe će morati pred svaku značajnu objavu na društvenim mrežama da se konsultuje sa PR odeljenjem. Cilj ovih mera je, između ostalog, i vršenje boljeg nadzora nad kontroverznim biznismenom, tj. prevencija neke buduće ovakve štete.
Međutim, čak ni prašina koja se u javnosti digla oko ovog skandala nije uspela mnogo da obori vrednost Teslinih akcija. Naime, one jesu pale u petak za 14 odsto, ali su rano jutros, posle saopštenja da su Mask i Komisija postigli dogovor, opet porasle za 15 odsto.