Prema podacima Narodne banke Srbije najviše novca u prvom tromesečju prošle godine u Srbiju je uložila Holandija, ali i niz drugih zemalja od kojih to mnogi nisu očekivali.
Nakon rekordnog priliva stranih direktnih investicija u Srbiju u 2019. godini od 3,8 milijardi evra, značajan priliv nastavljen je i tokom cele prošle godine. Iako je zabeležen pad zbog korona krize, 2,9 milijardi evra, koliko su iznosile investicije u 2020. godini, sigurno je dobar rezultat.
I dok nam je utisak da investicije najviše stižu iz najvećih zemalja, istina je ipak drugačija. Godišnji bilans nije još uvek urađen ali prema podacima Narodne banke Srbije najviše novca u prvom tromesečju prošle godine uložila je Holandija, 411,8 miliona evra, a odmah iza nje je Kina sa Hong Kongom,Tajvanom i Makaom, sa 332,2 miliona evra.
Među top 10 zemalja čiji su investitori uložili novac u našu zemlju su i Nemačka sa 214,2 miliona evra, Austrija sa 101,2 miliona evra, a ostalih šest najbolje plasiranih su uložili manje od 100 miliona evra.
Iznenađenje za laike verovatno predstavlja podatak da su Holanđani na listi pre Kineza. Istovremeno, iznenađenje može da bude i to što je Ruska Federacija na ovoj listi tek na osmom mestu. Od ruskih investitora su bolji i oni sa Malte.
Jednostavna računica pokazuje i da nam je iz jedne Austrije stiglo ulaganja skoro više nego iz Amerike i Rusije zajedno.
Iz centralne banke napominju da je Holandija na prvom mestu, između ostalog, i zbog činjenice da pojedini strani investitori zbog poreskih olakšica, kao i jednog od najliberalnijih finansijskih i bankarskih sistema koji omogućava slobodno poslovanje pravnih lica osnovanih sa namerom da izvrše određene specifične transakcije, svoja ulaganja realizuju iz podružnica u Holandiji, iako je sedište matične kompanije u drugoj zemlji.
Lista najvećih investitora
- Holandija – 411,8 miliona evra
- Kina (uključujući Hong Kong, Tajvan i Makao) – 332,2 miliona evra
- Nemačka – 214,2 miliona evra
- Austrija – 101,2
- Velika Britanija – 94,2
- SAD – 63,4
- Malta – 60,1
- Ruska Federacija – 47,4
- Slovenija – 42,8
- Francuska – 38,5
*iznosi su u milionima evra
Izvor: Blic
Foto: Pixabay