Pandemija korona virusa je gurnula u siromaštvo 100 miliona ljudi, i ugrozila pristup zdravstvenoj i socijalnoj podršci za oko četiri milijarde ljudi, kaže generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš. Po definiciji UN siromašnima se smatraju oni koji nemaju dovoljno prihoda da bi mogli voditi zdrav život, što često prate i ograničen pristup obrazovanju, zdravstvenim uslugama i drugim osnovnim servisima države.
Najveće posledice pandemije osećaju pripadnici siromašnih nacija budući da oni u velikom broju nemaju ni pristup vakcinama, dodaje on, i ponavlja da današnjem društvu nedostaje “globalna solidarnost”.
“Vakcinalna nejednakost je moralni kolaps društva koji će osuditi svet na milione novih žrtava i produžetak ekonomske krize koja će sve nas koštati bilione dolara, a ponajviše siromašne zemlje”, tvrdi Gutereš. I sami smo svedoci, kaže on, da ekonomski oporavak beleže pre svega razvijene države, koje imaju sredstava da pomognu svojim privrednicima. Međutim, siromašne zemlje, ophrvane konfliktima i nasleđenim ekonomskim problemima, jednostavno nemaju prostora za pružanje finansijske podrške svojim građanima i ekonomijama.
Ukoliko bi međutim nerazvijene države dobile potrebnu pomoć u vakcinama ali i logistici za njihovu distribuciju, odnosno ukoliko bi ceo svet uspeo da vakciniše 70 odsto populacije do 2022. godine, šteta bi bila značajno manja.
Foto: Pixabay