Home VestiPolitika i društvo Ekskurzije i izleti za decu postaju luksuz

Ekskurzije i izleti za decu postaju luksuz

by bifadmin

Cene ekskurzija i izleta za školsku i vrtićku decu su toliko porasle da mnogi roditelji više ne mogu ili ne žele da ih plaćaju.

Primera radi, izleti koje turističke agencije organizuju za beogradske državne vrtiće, a koji traju od 9 do 17 časova i obično se odvijaju u blizini glavnog grada, gotovo da se ne mogu naći po ceni manjoj od 5.500 dinara. Za taj novac dete dobija uslugu vaspitača i prevoza (koji obično traje do sat vremena), ulaz na željenu destinaciju i jedan obrok.

Na Facebook stranici Roditeljskog portala Bebac, koja broji više od 200.000 pratilaca, mogu se pročitati slična iskustva. Tako jedna majka pod imenom Jelena izražava nevericu zbog cene jednodnevnog izleta u Ergelu Ljubičevo, gde je ulaz inače besplatan: „Za šta oni nama traže šest hiljada dinara?“

Cene su još veće kada su u pitanju duža putovanja, a čini se da su ekskurzije za vrtićku decu skuplje od školskih ekskurzija. A ni školske ekskurzije nisu jeftine. Radmila, majka osnovaca iz Surčina, navodi da “šest dana u Ivanjici košta 40.000 dinara, a tri dana u Bajinoj Bašti 28.000 dinara”. Zanimljiv je i primer ekskurzije sa jednim noćenjem u Subotici koja košta 16.800 dinara.

Naravno, sva ta putovanja su fakultativna ali mnogi roditelji ne žele da njihovo dete odskače od kolektiva pa često izdvajaju novac za njih, čak i ako su u lošijem materijalnom položaju. “Znaju da se svi vodimo onim ‘svi idu, ići će i moje’ i onda se to iskorištava maksimalno!”, komentariše Irina.

Međutim, neke majke, poput Danijele, ipak odlučuju da ne šalju decu na skupe izlete. “Jedan dan u Beogradu 6.000 dinara! Neka hvala, za te pare ćemo otići svi porodično”, kaže ona.

Socijalno raslojavanje od malih nogu

Da sve više roditelja razmišlja poput Danijele potvrđuju i zaposleni u školama i vrtićima. U maju ove godine, u jeku ekskurzija, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić rekao je novinarima Telegrafa da sve češće dolazi do otkazivanja izleta jer roditelji ne mogu ili ne žele da ih finansiraju.

Zaposleni u školama primećuju da kada se organizuju rekreativne nastave u svakom odeljenju ostaje pet do deset učenika koji ne idu na putovanje. Tako se mladi ljudi još u najranijem uzrastu socijalno raslojavaju.

Direktor Mreža organizacija za decu Srbije Saša Stefanović kaže da svi znamo da smo nejednaki, ali da ranije, bar u školi, to nije bilo toliko vidljivo kao sada.

„Ekskurzije su samo jedan primer kako deca od malih nogu dobijaju lekciju, poruku gde je kome mesto. Ali moglo bi da bude i drugačije. Zar ne bi bilo bolje da se nađe neka jeftinija varijanta gde bi svi učenici išli? Za one koji nemaju ni to da plate, ostali bi mogli da pokažu solidarnost. Svrha ekskurzije je učenje i druženje“, rekao je Stefanović za Euronews Srbija.

Izvor: Bebac, Telegraf, Euronews

Foto: wal_172619, Pixabay

Pročitajte i ovo...

Ostavite komentar