Home VestiPolitika i društvo Tiktok pun dezinformacija o mentalnom zdravlju

Tiktok pun dezinformacija o mentalnom zdravlju

by bifadmin

Više od polovine najpopularnijih video-snimaka koji nude savete o mentalnom zdravlju na Tiktoku sadrže dezinformacije, pokazalo je istraživanje lista „Gardijan“.

Navodi se da sve veći broj ljudi traži podršku u vezi sa mentalnim zdravljem na društvenim mrežama, ali istraživanje je otkrilo da mnogi influenseri šire dezinformacije, kao i da zloupotrebljavaju teminologiju koje koriste psiholozi.
Oni koji traže pomoć suočavaju se sa savetima kao što je „konzumacija pomorandži pod tušem radi smanjenja anksioznosti“ i promocija suplemenata kao što su šafran, magnezijum glicinat i sveti bosiljak.

Influenseri nude i „metode za lečenje traume“ u roku od sat vremena, a daju i smernice koje predstavljaju normalna emocionalna iskustva kao znak graničnog poremećaja ličnosti ili zlostavljanja.
Gardijan je 100 najpopularnijih video-snimaka na Tiktoku, objavljenih pod heštegom „saveti za mentalno zdravlje“, podelio sa psiholozima, psihijatrima i akademskim stručnjacima.

Stručnjaci su utvrdili da 52 od 100 video-snimaka koji nude savete o suočavanju sa traumom, neurodivergencijom, anksioznošću, depresijom i teškim mentalnim bolestima sadrže neke dezinformacije, a da su mnogi drugi bili nejasni ili nekorisni.

Dejvid Okai, konsultant neuropsihijatar i istraživač psihološke medicine na

Kings koledžu u Londonu, rekao je da su neki postovi zloupotrebljavali medicinsku teminologiju, na primer koristeći blagostanje, anksioznost i mentalni poremećaj kao sinonime, „što može dovesti do zabune oko toga šta mentalna bolest zapravo podrazumeva“.

Tiktok je saopštio da su video-snimci uklonjeni ako su odvraćali ljude od traženja medicinske pomoći ili promovisali opasne tretmane, kao i da sarađuje sa Svetskom zdravstvenom organizacijom i britanskom Nacionalnom zdravstvenom službom na širenju pouzdanih informacija o ovoj temi.

Portparol britanske vlade je rekao da ministri „preduzimaju mere za smanjenje uticaja štetnog dezinformativnog i pogrešnog sadržaja na mreži“ putem Zakona o bezbednosti na mreži, koji zahteva od platformi da se pozabave takvim materijalom, ako je nezakonit ili štetan za decu.

Izvor: Tanjug
Foto: Pixabay

Pročitajte i ovo...