Na jelovnicima mnogih restorana u Japanu priložen je broj kalorija njihovih specijaliteta ali samo jedan restoran za sada objavljuje i podatke o svom karbonskom otisku, piše sajt Japanorama.
U pitanju je veganski restoran “Tofu King” koji je svoje mušterije zabrinute zbog zagađenja planete počeo da informiše koliko je priprema njegovih jela emitovala ugljen-dioksida u odnosu na pripremu istih tih jela sa mesom.
Primera radi, set obroka od veganske verzije pržene piletine, pirinča i supe uštedeo je 20,2% emisija u poređenju sa setom na bazi mesa iste porcije. Uštede emisija za kombinaciju kineskih knedli gjoza bile su 14,5%, dok je set mapo tofu uštedeo 25,7%.
Obelodanjivanje takvih informacija dobro je prihvaćeno od strane njegovih kupaca, a anketa sprovedena među 110 posetilaca pokazuje da je više od 90% njih podržalo inicijativu.
Poljoprivredni i prehrambeni sektor veliki zagađivači
Poslednjih godina hrana i poljoprivreda su prepoznati kao glavni faktori koji doprinose klimatskim promenama. Emisije gasova staklene bašte iz hrane — od njenog uzgoja i transporta do distribucije, pripreme i odlaganja otpada — iznose trećinu svih emisija izazvanih ljudima. Proizvodnja govedine je među najvećim zagađivačima planete.
Zato se u javnosti sve više govori o reformi ovih sektora kako bi ostvarivali manji uticaj na životnu sredinu. Na primer, decembarsko izdanje klimatske konferencije COP-a posvetilo je ceo dan uticaju prehrambenog sistema na globalno zagrevanje i potrebi da se on transformiše po prvi put u svojoj istoriji. Ukupno 159 zemalja potpisalo je deklaraciju o održivoj poljoprivredi, otpornim sistemima ishrane i klimatskim akcijama.
Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) takođe je predstavila prvi korak mape puta za postizanje cilja održivog razvoja „nulte gladi“ bez prekoračenja zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa, sa akcionim planovima na regionalnom i državnom nivou koji će se pratiti naredne dve godine.
Ceo tekst možete pročitati na sajtu Japanorama
Foto: joannawielgosz, Pixabay