Home VestiEkonomijaŠvedska preporučila građanima da drže keš u kućama, šta Srbija poručuje u slučaju krize?

Švedska preporučila građanima da drže keš u kućama, šta Srbija poručuje u slučaju krize?

by bifadmin
Švedska centralna banka Riksbanka je proteklih dana preporučila građanima da kod kuće u gotovini imaju između 1.000 i 5.000 kruna, čime je još jednom ukazala da keš nije zastarela tehnologija, već važan deo sistema koji može biti osetljiv na krize, ratove, hakerske napade ili nestanak struje.
Istovremeno, još pet zemalja Evropske unije usvojilo je zakonska rešenja kojima se gotovina štiti i garantuje kao ustavno pravo, što ponovo otvara pitanje odnosa prema kešu u savremenim ekonomijama

Koliko je Srbija spremna za scenarije prekida sistema?

U tom kontekstu postavlja se pitanje kakva je situacija u Srbiji i da li su građani dovoljno zaštićeni u slučaju poremećaja u platnom sistemu. Narodna banka Srbije navodi da kontinuirano prati stabilnost finansijskog sistema i obezbeđuje nesmetano funkcionisanje platnog prometa, kao i snabdevenost bankarskog sistema gotovim novcem u svim okolnostima, uključujući i krizne situacije.

Kako ističu, u Srbiji nema posebnih preporuka građanima u vezi sa držanjem većih količina gotovine, s obzirom na to da je bankarski sistem stabilan i likvidan, a keš dostupan preko široke mreže banaka i bankomata.

Digitalna plaćanja u porastu

– Posebno se ističe rast bezgotovinskog plaćanja. Upotreba platnih kartica u Srbiji beleži snažan i kontinuiran rast – u poslednjih pet godina broj kartičnih plaćanja više je nego udvostručen, dok je u poslednjoj godini zabeležen rast od gotovo 20 odsto. Pored kartica, važnu ulogu ima i domaći platni sistem IPS NBS, koji omogućava instant transfere i plaćanja 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, tokom cele godine, u roku od svega nekoliko sekundi – kažu u NBS.

Izvor: Kamatica

Foto: Pixabay

Pročitajte i ovo...