U najnovijem izveštaju Ujedinjenih nacija o ekstremnom siromaštvu i ljudskim pravima, autor Filip Alston upozorava na kreiranje „klimatskog aparthejda“, u kome će bogati pojedinci moći bolje da se prilagode nastupajućim promenama, dok će siromašni, kao i uvek, pretrpeti najviše štete.
„Klimatske promene prete da ponište 50 godina truda i napretka koji je postignut u smanjivanju siromaštva“, naglašava Alston, u najnovijem izveštaju UN koji je danas objavljen, i u celosti će biti predstavljen pred Savetom UN za ljudska prava sledeće nedelje.
Autor koristi ranije podatke o više od 140 miliona ljudui koji će do 2050. godine ostati bez krova nad glavom zbog ekstremnih klimatskih prilika, i to isključivo u nedovoljno razvijenim i zemljama u razvoju. „Ironično“, primećuje Alston, siromašni ljudi su najmanje odgvoorni za velike emisije štetnih gasova, pa opet oni će podneti najveću štetu od promene klime, i imaju najmanje sredstava da se zaštite“. Prema njegovim rečima, čovečanstvu preti „klimatski aparthejd“, jer će bogati moći da priušte zaštitu od pregrevanja, da na vreme pobegnu od mogućih sukoba, kao i da se prehrane i obezbede dovoljno vode za svoje potrebe.
Zaključak njegovog izveštaja ujedno je i kritika upućena na dosadašnji rad Saveta UN po ovom pitanju, jer globalna kriza u ovom trenutku teško da može biti izbegnuta.