Biomasa ima najveći udeo u ukupnom potencijalu obnovljivih izvora energije u Srbiji sa čak 61 odsto. Ulaganjem u bioenergiju i biogas može da se poveća energetska efikasnost u Srbiji, ali i da se smanji zagađenje vazduha
Na otvaranju stručne konferencije „Biomasa i biogas u Srbiji“ koju je organizovala Nemačko-srpska privredna komora (AHK Srbija) u partnerstvu sa Saveznim ministarstvom za ekonomiju i energetiku SR Nemačke, koordinator projekata AHK Srbije Stevan Đurić istakao je da biomasa ima najveći udeo u ukupnom potencijalu obnovljivih izvora energije u Srbiji, sa čak 61 odsto, pri čemu u Srbiji, kako ističe, trenutno postoji izgrađenih postrojenja na biomasu sa ukupnim kapacitetom od samo 11 MW. Đurić je podsetio da je Nacionalnim akcionim planom Republike Srbije predviđena izgradnja postrojenja do čak 100 MW do 2020. godine, kao i da je istim planom predviđena izgradnja biogasnih postrojenja do 30 MW.
“Trenutno u Srbiji postoji 10 postrojenja sa ukupnim kapacitetom od 12 MW. Ako uporedimo ove podatke sa Nemačkom, gde postoji oko 9.000 biogasnih postrojenja, jasno je da je pred Srbijom još dugačak put u oblasti bioenergije“, zaključio je koordinator projekata AHK Srbije Stevan Đurić, naglasivši da Nemačko- srpska privredna komora ulaže napore da spoji nemačke kompanije, lidere na tržištu, sa srpskim kompanijama, u cilju razmene iskustava i know-howa.
Član UO Udruženja biogas Srbije Dragan Zukić istakao je da bi ulaganje u biogas moglo da bude rešenje za mnoge mlade ljude koji žele da ostanu na selu, naglasivši da je neophodno obezbediti povoljne kredite, kao i da su nemačke banke zainteresovane za finansiranje tih investicija. Nemci su, kako kaže, zainteresovani za plasman svoje tehnologije, koja je dokazana u poslednjih 30 godina.
Rajner Šelhas, stručni savetnik iz GIZ-a rekao je da ulaganjem u bioenergiju i biogas može da se poveća energetska efikasnost u Srbiji, ali i da se smanji zagađenje vazduha.
„Biomasa je otpad iz poljoprivrede, industrije i drugih izvora, od kojih mogu da se naprave energenti koji mogu da se koriste kao zamena za ugalj, naftu i druga fosilna goriva. Tako štedimo novac i dobijamo vazduh sa manje štetnih gasova“, rekao je on.
Na konferenciji „Biomasa i biogas u Srbiji“, koja je okupila više od 150 predstavnika srpskih i nemačkih kompanija i institucija, vodeći stručnjaci iz Nemačke i Srbije dali su pregled obnovljivih izvora energije u Nemačkoj, najvažnija tržišna dešavanja, potencijale korišćenja biomase u Srbiji, subvencionisanje korišćenja drvne biomase. Učesnicima konferencije prezentacije su održale nemačke kompanije Cathaia International, Strawtherm, 2G Energietechnik, ENSPAR Biogas, NRG Group, Weltec Biopower, Franken Plastik, Agraferm.