Uprava kompanije Energoprojekt holding jednoglasno se protivi ponudi za preuzimanje te kompanije koju je nedavno uputilo akcionarsko društvo Napred razvoj, zajedno sa preduzećima GP Napred, Montinvest Properties, švajcarskim Jopag AG i Dobroslavom Bojovićem.
Ove kompanije ponudile su preuzimanje 7.070.467 akcija Energoprojekta, odnosno 64,68% udela u kompaniji, po ceni od 1.501 dinar po akciji. U pitanju su sve preostale akcije koje već nisu u vlasništvu ponuđača.
Međutim, uprava Energoprojekta je saopštila da ne podržava ovu ponudu, između ostalog i zbog „obilja nezakonitosti, nepoverenja u profesionalni, finansijski i moralni kapacitet ponuđača, kao i sumnjivih aktivnosti na tržištu kapitala kojima je naneta šteta Energoprojektu, akcionarima, tržištu kapitala i državi kao pojedinačno najvećem akcionaru“.
Dodaje se i da ponuđena cena nije adekvatna i da je niža od knjigovodstvene vrednosti akcija te kompanije, kao i da je postignuta „nezakonitim transakcijama na Beogradskoj berzi“ koje je izvršio ponuđač.
Iz uprave navode i da sa ponuđačem nisu vođeni nikakvi razgovori niti pregovori, kao i da ne postoje nikakvi dogovori i sporazumi, i naglašavaju da sumnjaju u „istinitost, tačnost i zakonitost podataka iznetih u ponudi“. Kako navode, bilansi uspeha pokazuju prezaduženost ponuđača.
Inače, nakon što je Udruženje malih akcionara Energoprojekta jednoglasno podržalo ponudu preduzeća Napred razvoj za preuzimanje Energoprojekt holdinga oglasila su se i druga udruženja akcionara i sindikati ove kompanije.
Tako je Udruženje akcionara Energoprojekt Holdinga saopštilo je se protivi preuzimanju navodeći „upitan poslovni renome“ i loše poslovanje preduzeća Napred, te izražavajući sumnju u njegovu nameru da razvija i unapređuje Energoprojekt.
Takođe, Jedinstvena sindikalna organizacija Energoprojekta navodi da očekuje da država „zaštiti Energoprojekt i preduzme sve mere da vlasnička struktura nema uticaja na zapošljavanje i politiku prema zaposlenima, a naročito da neće dovesti do otkaza“.
Izvor: eKapija