Ekonomisti Addiko banke ukazuju na blago usporavanje rasta bruto domaćeg proizvoda na 2,5 posto u 2017, skromniju poljoprivrednu proizvodnju i snažniji uvoz povezan sa jačanjem investicija.
Nakon prvih šest meseci, rezultat Addiko banke u junu 2017. godine je pozitivan i iznosi 8,8 miliona evra. „Jedan od glavnih razloga za ovakav rezultat jeste pozitivno kretanje troškova rizika u odnosu na planirano, koji iznosi 7,3 miliona evra. Nakon prve polovine ove godine naš operativni profit iznosi 6,4 miliona evra. Pored toga, prihodi od naknada nastavljaju trend rasta – ostvareno je 32% više prihoda nego u junu prošle godine, dok su uštede na ukupnim troškovima za šest meseci više za 0,4 miliona u odnosu na plan“, izjavio je predsednik Izvršnog odbora Addiko Bank a.d. Beograd Ivan Radojčić.
Pored uspešnih polugodišnjih rezultata koje su očekivali, ekonomisti Addiko banke za ovu godinu prognoziraju blago usporavanje rasta bruto domaćeg proizvoda na 2,5 odsto. Imajući na umu rast od tek 1,2 odsto godišnje u prvom kvartalu, što je iznos slabiji od očekivanog, oni predviđaju skromniju poljoprivrednu proizvodnju i snažniji uvoz koji je direktno u vezi sa jačanjem investicija. Ipak, ovakve projekcije i dalje impliciraju solidno ubrzanje rasta u drugoj polovini godine pri čemu će glavni pokretač rasta biti privatna potrošnja usled nastavka rasta zaposlenosti i plata, jeftinijeg troška servisiranja duga i oporavka kreditne aktivnosti.
Takođe, očekuje se jačanje investicionih aktivnosti u nastavku godine, nošeno javnim investicijama nakon formiranja Vlade, snažnijim kreditiranjem preduzeća i stabilnim prilivom neto inostranih investicija. Uprkos očekivanom snažnijem rastu i izvozu usled jačanja spoljne potražnje, očekuje se da se kontribucija neto izvoza rasta smanji, s obzirom na jačanje uvoza povezanog sa snažnijom investicionom aktivnošću. Negativni rizici po izglede rasta proizlaze iz javnih ulaganja koja su bila manja od očekivanih, snažnijeg uticaja inflacije na realne dohotke i slabije trgovinske razmene u regionu, povezane s restrukturiranjem koncerna „Agrokor“. Procene Odeljenja ekonomskih istraživanja Addiko banke ostaju na tome da je očekivan rast u 2018. godini ostane nepromenjen, na nivou od 3,0 posto usled očekivane fiskalne ekspanzije, daljeg jačanja privatne potrošnje i investicija podstaknutih početkom izgradnje autoputa u vrednosti 2,5 milijardi evra.
Inflatorni pritisci su znatno porasli u toku ove godine pri čemu je inflacija dostigla 4 posto u aprilu. Ipak, takva kretanja su uglavnom posledica jednokratnih učinaka porasta cena hrane usled loših vremenskih uslova. U nastavku godine inflatorni pritisci će uglavnom proizlaziti iz jačanja domaće potražnje, viših cena sirovina, očekivanog rasta plata i penzija, kao i povećanja akciza na duvan u julu. Očekivana je prosečna stopa inflacije od 3,4 odsto u toku ove godine.
U međuvremenu, NBS već dvanaest meseci drži referentnu kamatnu stopu nepromenjenom na nivou od 4%, a isto se očekuje i u nastavku godine, dok u 2018. se predviđa jedno podizanje kamatne stope u drugom kvartalu godine. Sporo podizanje kamatne stope od strane Fed-a, snažan fiskalni učinak, smanjeni politički rizici, rast izvoza i pozitivna neto inostrana pozicija banaka doveli su do aprecijacije dinara u nedavnom periodu. U nastavku godine kretanje dinara bi trebalo da bude u rasponu od 119,5 do 123,0 pri čemu je približavanje gornjem delu raspona realnije očekivati krajem godine.