Nedostatak američkih građana na spisku „Panama papira“ koji su uzburkali javnost u prošloj nedelji, ostavio je osnivača Majkrosofta „zbunjenim“.
U 11,5 miliona dokumenata iz panamske advokatske kancelarije Mosak Fonseka, pominju se mnogi ljudi iz čitavog sveta koji su prali novac u ovom poreskom raju, ali ne i Amerikanci, barem ne u značajnom broju.
Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara naveo je da se u ovim dokumentima pominje preko 214.000 kompanija koje su povezane sa biznismenima iz preko 200 zemalja, među njima samo 200 američkih državljana.
Objašnjenje većine analitičara je bilo da i Amerikanci – baš kao i svaki drugi – koriste poreske rajeve, ali da su njima daleko bliži i dostupniji oni u Delaveru, Nevadi, pa i Devičanskim ostrvima.
„Ipak sam iznenađen što ima tako malo Amerikanaca. Kad god podnosite dokumenta za plaćanje poreza, od vas se traži i da navedete svoje račune i imovinu van granica SAD. To naravno ne znači da na to pitanje svi tačno odgovaraju“, izjavio je Gejts za CNBC.
S druge strane, Bredli Birkenfild, „zviždač“ u slučaju banke UBS, prokomentarisao je, takođe za američki CNBC, kako je „veoma moguće da iza otkrića „Panamskih papira“ stoji upravo naeka američka obaveštajna agencija, najverovatnije CIA.“