Veoma dinamična nedelja na novosadskoj “Produktnoj berzi” rezultirala je novim rekordima na tržištu kukuruza i pšenice i padom cene pšenice. Na bazi 14 zaključenih kupoprodajnih ugovora, u proteklom nedeljnom periodu realizovan je promet od 1.421 tone robe, koja je vredela ukupno 31.334.850 dinara. Obim prometa robe je manji za 17,53%, a finansijska vrednost za 14,00% u odnosu na upoređujuće pokazatelje iz prethodne nedelje.
Kukuruz je u novom cenovnom naletu. Kao i prethodne nedelje, ponovo je na samom kraju poslednjeg radnog dana u nedelji cena ove robe naglo porasla i došla na nivo novog ovosezonskog rekorda koji sada iznosi 19,50 din/kg bez PDV. Ovu vrednost kukuruz je imao poslednji put još u junu mesecu 2013. godine.
Prosečna cena kukuruza u prvoj nedelji juna ove godine iznosi 20,91din/kg (19,01 bez PDV), što predstavlja nedeljni rast cene od čak 4,05%. Odgovor na aktuelna dešavanja na tržištu kukuruza, pre svega nalazimo u podatku da je mesec maj, mesec rekordnog ovogodišnjeg izvoza od preko 220.000 tona. Još jednom smo se uverili da su izvoznici najuticajniji tržišni generator koji pokreće ne samo obim trgovanja, već i cene.
Kako se približava žetva pšenice, tako cena prošlogodišnjeg roda pada. Da očekivanja oko novog roda idu u pravcu malog prinosa, cena prošlogodišnje pšenice bi verovatno bila u porastu, ali s obzirom da se očekuje jedan od boljih prinosa u proteklih deset godina, sasvim je očekivan ovaj pad cene. U nedelji za nama cena hlebnog zrna se stabilizovala na nivou od 19,25 din/kg (17,50 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju pad za 2,08%
Soja drži svoju relativno dobru tržišnu poziciju na cenovnom nivou od 47,52 din/kg (43,20 bez PDV), što je za neznatnih 0,15% rast u odnosu na prosečnu cenu trgovanja u prethodnoj nedelji.
Posle dužeg vremena predmet trgovanja na novosadskoj berzi je bila i suncokretova sačma sa 33% proteina, čija je prosečna cena na bazi dva registrovana ugovora iznosila 27,60 din/kg (23,00 bez PDV).
Kretanja u svetu
Nepovoljni uvremenski uslovi u J. Americi, uz povećanje izvoza iz SAD i procenu paa zaliha, su uticali na fondove da ove nedelje povećaju pritisak na strani potražnje. To je rezltiralo rastom cena julskih fjučersa na žitarice i uljarice. Kukuruz je na čikaškoj berzi skuplji za 1,72%, dok je pšenica skuplja za 0,88% u odnosu na kraj prošle nedelje.
Loši vremenski uslovi u J. Americi su povoljno uticali na kretanje cene soje na američkim berzama. Julski fjučers je skočio na najviši cenovni nivo od leta 2014. godine. U odnosu na prošlu nedelju, fjučers na soju je skuplji za 2,24%, a na sojinu sačmu za 2,12%.
U Budimpešti se cene, posmatrano u foemintama nisu menjale, dok su u evrima cene više za 0,39%. U Parizu je pšenica skuplja za 0,30%, dok su kretanja u Čikagu doprinela značajnijem skoku cene kukuruza, koja je viša za 3,37%.