Većina balkanskih zemalja pati od duboko ukorenjenih strukturalnih problema nastalih zbog odložene tranzicije i slabog priliva investicija, stoji u izveštaju MMF-a “Podsticanje rasta zapošljavanja na Zapadnom Balkanu”.
Rumunija i Bugarska, koje su u EU ušle pre osam godina, izgleda da unapređuju svoje politike zapošljavanja ali ostale zemlje Balkana ih ne prate u tome. No, i među zemljama koje su malo sporije u rešavanju ovih problema, opet se neke izdvajaju po rezultatima – Makedonija i Albanija preduzimaju ozbiljne reforme kako bi sprečile rast nezaposlenosti stvarajući povoljniju poslovnu klimu, dok druge balkanske države i dalje imaju rigidne institucije i strukturalne probleme koji pogoršavaju nezaposlenost.
U svim zemljama Balkana, pa i našoj, trebalo bi dati prioritet reformama koje bi ubrzale promene, donele povećanje stranih direktnih investicija i promovisale otvaranje radnih mesta. One bi trebalo da garantuju makroekonomsku stabilnost i da unaprede poslovnu klimu.
U tom pogledu MMF konkretno za Srbiju predlaže promenu načina isplaćivanja otpremnina a kao zajedničku ideju za nas i za Bosnu i Hercegovinu reformu sistema socijalne zaštite. Takođe bi trebalo da unapredimo konkurentnost radne snage, da smanjimo minimalne zarade i poresko opterećenje firmi. Osim toga, ceo Balkan, pa i mi, treba da radi na unapređivanju veština radne snage kako bi se stvorili uslovi za rast produktivnosti.
Sve ove preporuke trebalo bi da sprovodimo istovremeno, jer bi jedino tako imale efekta.