970
U petak je srpska nacionalna valuta dostigla nove vrhunce, ali u negativnom smislu: dostignuta je najniža vrednost prema evru, uz zvanični kurs od 116,1253 dinara za jedan evro. Pritom treba uzeti u obzir da je NBS od početka godine već prodala oko 350 miliona evra na međubankarskom tržištu za „održavanje dinara“, od toga samo u petak novih 70 miliona. Prvog dana u godini evro je vredeo 114,64 dinara, što znači da je nacionalna valuta u mesec dana izgubila oko 1,3% vrednosti, odnosno 4,2% u odnosu na isti period 2013. godine.
Dinar se zaljuljao uporedo sa drugim valutama u zemljama u razvoju, forintom, turskom lirom, argentinskim pezosom. U svoja dva saopstenja u razmaku od dve nedelje (15, i 28 januara) Narodna banka Srbije saopštila je da su deprecijacijski pritisci koji su od početka ove godine uticali na slabljenje dinara inicirani sezonski pojačanom tražnjom domaćih preduzeća za devizama, pre svega uvoznika energenata, kao i kretanjima na međunarodnim finansijskim tržištima uzrokovanim očekivanim smanjenjem kvantitativnih olakšica Federalnih rezervi SAD.
Zbog toga su, slično dinaru, oslabile skoro sve valute zemalja u regionu, kao i valute rastućih tržišta, a zabeležen je i rast premije rizika u gotovo svim ovim zemljama po osnovu zahtevanih viših prinosa i cene duga. Međutim, za razliku od dinara, koji je izgubio na vrednosti samo oko 1%, turska lira je, i pored obimnih intervencija tamošnje centralne banke, oslabila prema evru za 7,6 odsto, mađarska forinta za 2,3 odsto, rumunski lej za 1,7 odsto, a poljski zlot za oko 1%„, navela je NBS.
Raspisivanje izbora nije faktor koji utiče na flukturianje vrednosti dinara, tvrdi NBS koja je saopštila da će raspoloživim merama sprečiti sve špekulativne radnje koje mogu da utiču na slabljenje domaće valute.
Treba međutim reći da to koliko se jedna valuta ljulja u velikoj meri zavisi i od unutrašnjih okolnosti tj. neravnoteža, stanju budžetskog i platnog deficita, ukupnoj zaduženosti i (ne) solidnosti makroekonomske politike pojedinih zemalja. Što se toga tiče po svim tačkama stojimo loše i to traži hitno popravljanje o čemu će biti razgovarano tokom posete MMF od 26, februara do 13, marta kad treba da se nađe rešenje za uštedu od 400 miliona evra koje ne može biti popularno.
Reč nedelje je naša stalna rubrika – svake nedelje uredništvo „Biznisa i Finansija“ bira reč za koju veruje da će obeležiti narednih sedam dana. Od petka do petka agencija Real Time Clipping prati pojavljivanje ove reči u ekonomskom i političkom kontekstu.