Tokom protekle nedelje na „Produktnoj berzi“ u Novom sadu zabeležen je vrlo skroman obim prometa. Količinski, on je iznosio 666 tona, što je dva i po puta manje nego prethodne nedelje. Vrednosni obim je tri puta manji u odnosu na prethodnu nedelju i iznosio je samo 13.562.400,00 dinara.
Pšenicom se i sojom uopšte nije trgovano u nedelji za nama, dok je kukuruz ponovo dominirao u strukturi ukupnog obima prometa. Ovom kuluturom trgovano je u količini od 493 tone, po prosečnoj nedeljnoj ceni od 17,06 din/kg, sa PDV-om (15,51 din/kg, bez PDV-a), što je za nepunih 0,5% niže nego prethodne nedelje. Čini se ipak da je dvonedeljni pad cene ovog artikla zaustavljen na nivou od 15,40-15,60 din/kg. Kretanje svetskih cena kukurza, kurs domaće valute, a samim tim i aktivnost domaćih izvoznika opredeliće cenovni trend ove kulutre u narednom periodu.
Posle skoro dva meseca, tokom protekle nedelje, registrovan je berzanski posao kupoprodaje suncokretova sačme. Berzanski ugovor u količini od 100 tona, zaključen je po ceni od 26,76 din/kg, sa PDV-om (22,30 din/kg, bez PDV-a), što je za 1,30 din/kg više u odnosu na cenu sa kraja 2013.godine.
Od mineralnih đubriva čija je sezonska upotreba aktuelna, trgovano je SAN-om, u količini od 48 tona, po ceni od 31,11 din/kg, sa PDV-om (28,28 din/kg, bez PDV-a), što je identično prošlonedeljnoj ceni. Trgovano je i ureom u količini od 25 tona, na paritetu fco kupac, pa se može zaključiti da je cena ovog đubriva nepromenjena, u odnosu na prošlu nedelju, obzirom da se, registrovana cena od 39,27 din/kg, sa PDV-om (35,70 din/kg, bez PDV-a), prevedena u cenu na paritetu fco utovareno, kreće na prošlonedeljnom nivou.
PRODEX
O prošlonedeljnoj cenovnoj stabilnosti u domaćem agraru, dovoljno govori podatak da je današnja indeksna vrednost PRODEX-a od 212,53 poena, tek za 0,01 indeksnih poena niža u odnosu na prošli petak.
SVET
Vrednosti kukuruza, skočile su na najviši nivo od septembra 2013. godine, na osnovu špekulacija da će najveća suša u Brazilu u poslednjih deset godina negativno uticati na useve. Vreo talas i nedostatak padavina su smanjili vlagu u zemljištu i spržili useve u Brazilu. Padavine koje se prognoziraju u narednim danima u glavnim rastućim regionima, biće za 75% manje od prosečnih, što će dodatno umanjiti količinu vlage koja je već na niskom nivou usled najsušnijeg januara još od 1954. godine. Nedeljna izvozna prodaja SAD-a je bila nanivou od 1.3 miliona tona, odnosno kumulativno 34.6 miliona tona (13.9 mt u isto vreme prošle godine).
Vrednosti pšenice su gotovo čitave protekle nedelje beležile skokove na osnovu logističkih problema i ne tako idealnih uslova za useve 2014. godine. Nedeljna izvozna prodaja od 597.000 tona, za 12% je bila veća od ranijeg četvoronedeljnog proseka, dok je kumulativni izvoz trenutno na nivou od 27.3 miliona tona, ili +26% u odnosu na prošlu godinu.
U odnosu na kraj prošle nedelje cena martovskog fjučersa na kukuruz u Čikagu je skočila za 3,45, dok je cena fjučersa na pšenicu skočila za 3,49%.
Sojom se u prvoj polovini nedelje trgovalo po ceni koja je bila blizu dvomesečnom rekorda. Razlog su signali da je porasla potražnja za sojom iz SAD-a i da bi suša mogla naškoditi usevima u Brazilu, najvećem izvozniku. Ekonomisti iz USAD-a, rekli su da će setva soje u SAD-u biti veća za 3.9% u odnosu na prethodnu godinu i obuhvatati 32.2 mil. hektara, dok će cena u proseku iznositi $9.65 po bušelu.
Vrednost fjučersa na soju u Čikagu je u odnosu na kraj prošle nedelje u poraastu za 1,04%, dok je cena fjučersa na sojinu sačmu jeftinija za 0,42%.
U odnosu na prethodnu nedelju u Budimpešti je došlo do rasta cene pšenice sa martovskom isporukom za 0,70%, a kukuruza za 0,84%. Cena pšenice je u Parizu skočila za 1,15%, a kukuruza za 1,01%.