Na ovogodišnjem Kopaonik Biznis Forumu akcenat će biti na ključnim reformama javnog sektora. Srbija je već nekoliko puta u protekloj deceniji imala prilike da se poduhvati tih reformi, ali bezuspešno, a sada situacija postaje alarmantna i državni dug sve veći.
„Srbija poprilično dugo ne servisira svoj državni dug – ne uzimamo sredstva i ne emitujemo hartije od vrednosti za potencijalne investitore. Već nekoliko puta smo bili na ivici bankrota, a mislim da će naredna kritična godina za našu ekonomiju biti 2017. Za takvu situaciju su pre svega krivi domaći političari koji već dugo vremena ne usvajaju savete ekonomista“, napomenuo je Dragan Đuričin, selektor ovogodišnjeg Biznis Foruma. U prilog takvoj tvrdnji ide i podatak da je javni dug Srbije 2008. iznosio 29,2% BDP, a prošle godine dostigao 60%. „Danas je stvoren prinudan ambijent za reformu javnog sektora, zato što su neke ranije prilike bile propuštene. Struktura tih reformi je nepopularna u društvu, ali neophodna kako bi se zaustavilo državno zaduživanje“, istakao je tom prilikom Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije. Đuričin je dodao i da je jedan od glavnih „kamena spoticanja“ u domaćoj javnosti, koji će biti raspravljan na Biznis Forumu, to što se Srbija nalazi između dva moguća izbora: konstantnog privlačenja direktnih stranih investicija ili mučne reindustrijalizacije zemlje.
Vlahović i Đuričin su ispred Saveza ekonomista predstavljali učesnike i teme panel rasprava na narednom Kopaonik Biznis Forumu koji će biti održan od 4. do 6. marta ove godine, sa 500 gostiju, 100 učesnika i preko 60 akreditovanih novinara. Prema rečima organizatora, centralna tema „Promenimo Srbiju u Evropi koja se menja“ trebalo bi da adresira neophodne reforme u zemlji, ali i pitanje uklapanja Srbije u savremene tokove Evrope, koja i sama prolazi kroz strukturnu transformaciju. Među potvrđenim gostima biće premijer i ministri Vlade Srbije, predstavnici diplomatskog kora u zemlju, veliki broj najuspešnijih domaćih privrednika i ekonomista, ali i predstavnici različitih političkih partija, kako bi, kažu u Savezu, učešće u panel diskusijama donelo što više različitih mišljenja.