Misija Medjunarodnog monetarnog fonda završila je danas posetu Beogradu tokom koje je sagledavala stanje u budžetu i javnim finansijama Srbije. Kakve su ocene misija nije objavila, već je samo saopštila da će razgovori o novom aranžamanu sa Srbijom biti nastavljeni kad se formirna nova vlada, posle prevremenih parlamentarnih izbora koji će biti 16. marta. To je potvrdjeno i iz odlazeće Vlade Srbije, ali nije ni nagovešteno šta će biti uslovi da bi i počeli pregovori o novom aranžmanu.
Po oceni stručnjaka, MMF će sigurno tražiti da u rebalansu ovogodišnjeg budžeta nova vlada smanji budžetski deficit, odnosno da se napravi plan kako će biti napravljene uštede, koje se procenjuje na najmanje 500 miliona evra. Uslov će, svakako, biti i da se završi restrukturiranje preduzeća, kao i da se reformišu javna preduzeća, pre svega Srbijagas i Železnice Srbije.
Nepoznanica je da li će biti neophodno i da se smanjuju plate budžetskih korisnika i penzije. Takodje, moguće je da će jedan od predloga MMF-a biti da se proda Telekom ili neka druga kompanija ili banka u većinskom vlasništvu države, na šta će nova vlada morati da pristane jer joj je neophodan sporazum sa MMF-om. Naime, taj sporazum je uslov da Ruska federacija i Svetska banka odobre kredite Srbiji za podršku budžetu, a verovatno je da će to tražiti i Ujedinjeni Arapski Emirati ako Srbiji, mimo odobrenih milijardu dolara, zatraži još pozajmica.
Novi aranžman, po sadašnjim procenama, biće iz predostrožnosti, odnosno bez povlačenja novca, ako to ne bude neophodno za izmirenje obaveza prema inostranstvu. Poslednji aranžman Srbije i MMF sklopljen je krajem septembra 2011, a zamrznut februara naredne godine, jer je budžet za 2012. odstupio od dogovorenog fiskalnog programa.