Home VestiEkonomija Korporativni integritet može da ojača ekonomiju Srbije

Korporativni integritet može da ojača ekonomiju Srbije

by bifadmin

Nijedna država u svetu ne može da se razvija ukoliko njeni javni i privatni sektor ne primenjuju visoke etičke standarde u poslovanju. Da ekonomski razvoj i konkurentnost idu ruku pod ruku sa transparentnošću i integritetom pokazuje primer Danske koja prema Transparency International uz visok BDP po glavi stanovnika (deset puta veći nego u Srbiji) ima najniži stepen korupcije u svetu, za razliku od naše zemlje koja je po korupciji na začelju Evrope i zauzima 72. poziciju od 177 država sveta.

Najviše etičke standarde trebalo bi da primenjuju kako kompanije u Srbiji tako i celokupni javni sektor i učine ih obaveznim za sve zaposlene, donošenjem Programa korporativnog integriteta i imenovanjem posebnog službenika za nadzor nad primenom programa, kao i ombudsmana kojem bi zaposleni bez straha od posledica mogli da prijavljuju nezakonito ponašanje u firmi ili instituciji.

Takvom praksom bi se zaštitili od neželjenih pojava kao što su prevara, korupcija, povreda konkurencije, prinuda i ometanje i izgradile reputaciju pouzdanih partnera, poručeno je na nacionalnoj konferenciji „Korporativni integritet kao pokretač uspeha u Srbiji i svetu“, koju su danas organizovali Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i Energoprojekt.

korporativni integritet

Na konferenciji je predstavljen Program korporativnog integriteta koji se od aprila ove godine uspešno primenjuje u kompaniji Energoprojekt Niskogradnja a.d. i njenim zavisnim društvima širom sveta. Program obuhvata Kodeks poslovne etike i Politike zabranjenih aktivnosti i kreiran je u skladu sa smernicama Svetske banke o poštovanju integriteta.

– Cilj Programa korporativnog integriteta je da spreči, identifikuje i odgovori na nedolično ponašanje. Ključni element integriteta je poštovanje zakona. Od svih zaposlenih – počevši od menadžmenta, kao i poslovnih partnera, očekuje se ponašanje u skladu sa propisima. Imamo politiku nulte tolerancije prema nezakonitim aktivnostima – izjavio je na konferenciji Vladimir Milovanović, generalni direktor Energoprojekt holdinga a.d. i član Nadzornog odbora NALED-a.

Korporativni integritet može značajno da unapredi konkurentnost i imidž preduzeća, s obzirom na to da loša reputacija može doneti mnogo više štete nego što je potencijalna korist od korupcije. Trendovi u EU i svetu pokazuju da poštovanje etičkih standarda postaje sve važniji uslov za dobijanje poslova, kao i obezbeđivanje finansiranja poslovanja. Kada je reč o javnom sektoru, ključni efekat je jačanje transparentnosti i efikasnosti, kao i suzbijanje mogućnosti za pojavu korupcije u javnim nabavkama, radu javnih preduzeća i postupanju službenika.

– NALED je ove godine osnovao Etički komitet kako bi promovisao korporativni integritet. Pored pokretanja javnog dijaloga na ovu temu, razvili smo i jedinstveni program Certifikacije društveno odgovornih kompanija u saradnji sa SMart kolektivom i USAID-om. Primena etičkih standarda u poslovanju mora da bude mnogo više od poštovanja zakona – rekao je David Lythgoe, predsednik Etičkog komiteta NALED-a i direktor kompanije Halifax consulting.

Pročitajte i ovo...