Dvoje ruskih ekonomista, Maksim Mironov i Ekaterina Žuravskaja, objavili su u novembru prošle godine naučni rad u kojem su obradili bankarske transakcije u poslednjih šest godina a koje su „iscurele“ iz ruske centralne banke i bile predmet preprodaje na Internetu. Sa njihovim stavom da se novac netransparentno troši složili su se i ruski državni revizori koji kažuda je iz državnog budžeta raznim kršenjima zakona pronevereno 718,5 milijardi rubalja ili 20 milijardi evra što je rekord u poslednjih deset godina.
Podaci koje su ovo dvoje naučnika koristili jedno vreme su bili dostupni i za slobodno skidanje sa Wikiliksa. Na osnovu tih podataka ruski ekonomisti utvrdili su da postoji značajna veza između poslova određenih firmi angažovanih posredno ili neposredno u poslovima javnih nabavki za vladu a koje koreliraju sa vremenom predizborne kampanje.
Mirnov i Žuravskaja su ispitivali bankarske transakcije u predizbornom periodu i uočili veoma povećan broj transfera prema firmama koje posluju sa javnim nabavkama. U proseku ove firme su uoči izbora dobijale 30 000 dolara više nego u neizbornim vremenima.
Državni revizori u međuvremenu otkrili su da jeviše od sedam milijardi rubalja potrošeno u obliku protivzakonitih subvencija, a sumnja se da je na korupciju otišlo dodatnih 7,5 milijardi rubalja. B92 prenosi Izvestiju koja kaže da se od robe koju su zaplenili carinicisamo 5,5, posto ukupne vrednosti konfiskovanih dobara vrati u državni budžet.
Preuzmite PDF o korupciji u predizbornoj kampanji u Rusiji