Home VestiBiznis & Finansije UniCredit: Zemlje CIE će i u 2012. imati rast

UniCredit: Zemlje CIE će i u 2012. imati rast

by bifadmin

UniCreditova analiza kaže da će bankarski sektor u CIE i dalje ostvarivati rast iznad proseka Evropske unije, i da bi smanjivanje zavisnosti zapadnoevropskih banaka od spoljnih izvora finansiranja trebalo da bude pod kontrolom.

Srednjeročno i dugoročno gledano bankarski sektor u CIE i dalje ima potencijal da ostvari prosečan rast poslovnih prihoda i profitabilnosti veći od proseka u EU. U ovom regionu još uvek ima prostora za dalji prodor kapitala. Ovo je jedan od glavnih zaključaka najnovijeg istraživanja o bankarskom sektoru koji je sprovelo UniCreditovo Odeljenje za strateške analize u CIE. Iako se procenjuje da su ukupni krediti u regionu CIE u toku prošle godine zabeležili rast od oko 9%, približivši se krajem 2011. godine iznosu od 1.500 milijardi evra, procenjeni odnos kredita i BDP-a u CIE još uvek je 49%, u poređenju sa 120% u evrozoni. Tržišni potencijal pre svega postoji u oblasti kreditiranja preduzeća i finansiranja nekretnina, što se ne može reći za kreditiranje potrošnje. I dalje su prisutne velike razlike od zemlje do zemlje, a očekuje se da će u periodu od 2011. do 2015. godine Rusija i Turska najviše doprineti rastu kreditnih aktivnosti.

U toku prošle godine kreditna aktivnost u regionu CIE je nastavila da raste, iako nešto sporije nego u 2010. Rast je bio dodatno usporen u drugoj polovini godine zbog dalje nestabilnosti na finansijskim tržištima i brzog pogoršavanja uslova finansiranja. Ovaj kreditni rast predvodio je korporativni sektor koji je ostvario korist od cikličnog oporavka ekonomije u 2010. i u prvoj polovini 2011. godine. „Početkom prošle godine, usled ponovnog poboljšanja likvidnosti i sve većih dokaza da je konkurencija kada je u pitanju prikupljanje depozita (koja je bila veoma izražena u 2010) počela da negativno utiče na profitabilnost banaka, smanjena je fokusiranost na depozite, uz određena usklađivanja“, izjavio je Fabio Mući, direktor UniCreditovog Odeljenja za strateške analize u CIE i Poljskoj. „Međutim, u drugoj polovini 2011. godine banke su opet promenile pravac, jer je likvidnost znatno smanjena zbog krize u evrozoni, a borba za depozite ponovo je postala izražena“. Smanjenje likvidnosti je donekle bilo posledica slabijeg priliva sredstava iz inostranstva, a stanje je u nekim slučajevima bilo dodatno pogoršano restriktivnijim politikama centralnih banaka, u pokušajima da zaustave slabljenje domaćih valuta.

Uprkos očiglednom pogoršanju uslova finansiranja u drugoj polovini prošle godine i pritiscima na strani prihoda, rezultati bankarskog sektora su poboljšani kada je u pitanju niz parametara. Posebno je značajno da je kvalitet kredita stabilizovan zahvaljujući oporavku kreditiranja i unapređenju makroekonomskih uslova. „Prosečno učešće loših plasmana u regionu nije se povećalo od kraja 2010. godine, a na kraju prošle godine je iznosilo 14%,“ kaže Mući. „U većini zemalja CIE udeo loših plasmana dostigao je vrhunac ili se do sredine 2011. godine stabilizovao. Poboljšanja kvaliteta imovine takođe su jasno vidljiva u smanjenju troškova rizika, što se pokazalo pozitivnim za profitabilnost banaka kako u 2010, tako i u prvoj polovini 2011. godine.“ Nivoi rezervisanja smanjeni su u svim zemljama osim u Kazahstanu, a najviše u Baltičkim zemljama, Rusiji, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj i Ukrajini. U skladu sa tim, prosečan udeo rezervisanja u ukupnim kreditima banaka gotovo je prepolovljen u 2011. u odnosu na 2010. godinu.

U narednom periodu rast kreditiranja bi trebalo da bude usporen u poređenju sa periodom pre krize, ali će i dalje biti malo iznad 10%. Očekuje se da će u novonastalim uslovima takođe preovladati uravnoteženija struktura finansiranja, naročito u zemljama sa manjkom sredstava za finansiranje.

Težina trenutne krize u evrozoni podstakla je strahove da bi potreba za kapitalom i pritisci u finansiranju s kojima se suočavaju banke u Zapadnoj Evropi mogli da povećaju pritisak na smanjenje kreditiranja kada su u pitanju banke u CIE. Zapadnoevropske finansijske institucije su najznačajniji vlasnici banaka u CIE. Od 2.500 milijardi evra imovine banaka u regionu, 46% je pod kontrolom stranih vlasnika. Višestruke veze kada je kapital u pitanju između CIE i zapadnoevropskih banaka, region čine izloženim posrednim efektima trenutne krize u evrozoni. Godinama unazad pojedine banke u CIE snažno su se oslanjale na eksterno finansiranje, uglavnom od strane matičnih banaka, tako da strane obaveze danas čine značajan deo njihove imovine.
Prema mišljenju analitičara UniCredita, kratkoročni rizik za CIE koji proizlazi iz odgovora zapadnoevropskih banaka na zahteve Evropske bankarske asocijacije (EBA) za povećanjem nivoa kapitalizacije i dalje je ograničen. Ovo očekivanje se zasniva na informacijama iz pojedinih banaka o tome kako planiraju da dostignu nivo adekvatnosti kapitala (Core Tier 1) od 9% do kraja juna 2012. godine. Na srednji rok ekonomisti ne isključuju mogućnost da nepovoljniji makroekonomski uslovi i stalni regulatorni pritisci mogu da nateraju pojedine zapadnoevropske banke na uvođenje uravnoteženijih, samoodrživih poslovnih modela u svojim ćerkama bankama u CIE.
Najnovije rangiranje međunarodnih banaka u CIE pokazuje da je u prvoj polovini 2011. godine UniCredit zadržao vodeću poziciju u regionu, nadmašivši svoje glavne konkurente u pogledu veličine i profitabilnosti.

Pročitajte i ovo...