Isto kao što McWages pomoću zarada i količine robe koje možete kupiti za prosečnu dnevnicu određuje standard širom sveta, tako je Evropska komisija pratila troškove života u raznim evropskim zemljama preko cena kafe, jaja, piva, karata za bioskop, taksi usluga i sl. Mi smo tu dodali i srpske cene koje su negde na proseku, za razliku od naših zarada.
Evro je zajedničko sredstvo plaćanja širom Evrope ali ne vredi svuda isto. Iako su ove dve zemlje u sličnoj, lošoj, situaciji, za 20 evra u Portugalu može se dobiti pet puta više šoljica kafe nego u Grčkoj. Prema našim procenama (jer mi nismo obuhvaćni ovim istraživanjem) srpska kafa je duplo skuplja od portugalske, za iste pare možete popiti 35 šoljica kafe u Portugaliji, 16 u Srbiji i samo sedam u Grčkoj.Grci nikako da spuste cene dok su ih Portugalci smanjili i za drugu robu – za istu svotu kod njih možete kupiti 24 čaše piva u kafiću, dok u Slovačkoj možete uzeti samo šest čaša. Kod nas, po slobodnoj proceni, za isti novac možete dobiti 11 piva u kafiću.
U Irskoj za iste pare možete uzeti samo sedam kartona jaja, a na Malti 16. Za neke druge proizvode cenovne razlike su još veće. Za 20 evra u Holandiji možete kupiti osam autobuskih karata a u Slovačkoj 43. Slovačka je najjeftinija i po pitanju količine piva koju u prodavnici za te pare možete kupiti – čak 20 litara, dok u Italiji možete uzeti samo šest.
Dok u Irskoj možete kupiti samo dve bioskopske karte, u Slovačkoj ćete uzeti 7 ili 8 karata. U Srbiji su vikendom karte skuplje i tada ih možete uzeti 5 za isti novac. Srpske plate su doduše neuporedivno manje nego kod svih pobrojanih nacija, pa je logično postaviti pitanje ko je zapravo u najvećoj krizi.