Juče je u Privrednoj komori Beograda održan sastanak povodom novog Zakona o energetici. Na sastanku su razmatrana rešenja u novom Zakonu i njegovo usaglašavanje sa EU regulativima, kao i otvaranje energetskog tržišta u cilju poboljšanja investicione klime u Srbiji. Istaknuto je da je usvajanje novog zakona prioritet za ministarstvo i da je cilj da zakon što pre uđe u skupštinsku raspravu.
Kako je istaknuto, razlog usvajanja novog zakona je pre svega regulisanje novih oblasti energetike, usaglašavanje sa direktivama EU kao i ispravljanje nedostataka iz Zakona iz 2004. godine. U novom zakonu akcenat će biti na zaštiti subjekata, kako potrošača, tako i proizvođača, kao i pravo pristupa treće strane, dalji razvoj tržišta, uspostavljanje berze i efikasnije odlučivanje o cenama.
Planirano je osnivanje posebne agencije koja bi se bavila pitanjima energetike i koja će davati saglasnost za regulisane cene, kao i osnivanje Fonda za obnovljive izvore energije.
Što se tiče usklađivanja sa EU direktivama, zakon je u potpunosti usklađen sa drugim paketom i delimično sa trećim paketom EU direktiva iz oblasti energetike. Kako je istaknuto, celokupno usklađivanje sa trećim paketom direktiva biće ostvareno kroz amandmane na zakon.
Konkretni ciljevi novog zakona su obezbeđenje bolje pouzdanosti i sigurnosti snabdevanja energijom, povećanje konkurentnosti, održivi razvoj, energetska efikasnost i nove investicije. Jedna od novih delatnosti koje zakon reguliše je i upotreba i proizvodnja biogoriva.
Možda najvažnija novina u Zakonu je da proizvodnja električne energije više nije stvar od opšteg interesa, kako je to nije ni u većini evropskih zakonodavstava. Ovo se ne odnosi na mrežnu delatnost prenosa i distribucije koja će i dalje biti stvar od opšteg interesa.
Licence će se izdavati na period od 30 godina, a energetske dozvole će biti 3 godine, umesto dosadašnje 2.
Što se tiče obnovljivih izvora posebno su regulisane vetroelektrane. Istaknuto je da potencijalni investitori i sada traže preveliko obezbeđenje svoje investicije i umesto 12 traže 15 ili 20 godina.
Cene će biti u dva režima, regulisane i slobodne, s tim što će se uvažavati inflacija evra. Regulisano je i tzv. snabdevanje poslednjeg izbora u kome Zakon garantuje snabdevača privrednom subjektu. Takođe, postojaće i beneficirane cene, kao i mogućnosti odloženog plaćanja i pripejd brojila.
Što se tiče gasa kao energenta, postojaće dva operatera, Srbijagas i Jugorosgas i obaveza „uzmi ili plati“.
Predviđeno je postepeno otvaranje tržišta. Tako će od 1. 1. 2013. svi kupci izgubiti pravo na javno snabdevanje.
Još jedna od novina je i u delu toplotnog snabdevanja gde će biti objedinjene delatnosti distribucije i snabdevanja.
Nacrt Zakona o energetici možete preuzeti sa sajta Ministarstva rudarstva.