U narednoj godini Evropska centralna banka moraće da finansijski pomaže zadužene članice EU, a jedna od njih, Grčka, možda će istupiti iz Unije, dok bi savez država mogao da se podvoji na dva dela – na jače i slabije ekonomije. Sve ovo, i još mnogo toga, stoji u PwC (PricewaterhouseCoopers) izveštaju pod nazivom „Šta će se desiti sa evrozonom – Mogući scenariji za 2012„.
Izgleda da će se na starom kontinentu slaviti Nova godina sa zebnjom da li će se situacija krucijalno menjati i da li će kriza biti rešena. PwC je razvio četiri scenarija kako bi se kriza mogla rešiti i da li će evrozona preživeti i po kojoj ceni.
Scenario 1: Monetarna ekspanzija
ECB je dobila zeleno svetlo za pomaganje oslobljenim ekonomijama i bankama. Nova recesija je izbegnuta, kamatne stope su kratkoročno niske ali inflacija skače a evro depresira.
Scenario 2: Produžavanje recesije
Nemogućnost ispunjavanja obećanja vodi dogovoru o proizvoljnim rešenjima za većinu zaduženih zemalja, što rezultuje dužničkom spiralom i produžavanjem recesije na naredne 2 do 3 godine, kao i kumulativnim smanjenjem BDP-a za 5 odsto.
Scenario 3: Izlazak Grčke iz evrozone
U ovom scenariju Grčka je primorana da napusti evrozonu i doživljava rapidnu depresijaciju svoje nove valute i naglu inflaciju. Evrozona pokušava da zaštiti svoju valutu fiskalnom disciplinom i merama za pvilačenje ivesticija ali to ne iznači brz izlazak iz recesije.
Scenario 4: Novi valutni blok
Francusko-nemačka saznanja o neodrživosti ovakve monetarne Unije rezultuju stvaranjem novog, manjeg ali bolje regulisanog, valutnog bloka. U slučaju stvaranja ovog bloka očekuje se privredni rast zbog rasta tražnje na domaćem tržištu. Ekonomije koje su isključene iz ovog valutnog bloka pretrpeće veliku depresijaciju i pad ekonomije.
Analitičari PwC-a napominju da će i istočno-evropske ekonomije biti pod pritiskom zato što će presušiti sredstva kojim se finansiraju (iz ostatka Evrope), i zato što će im se smanjiti izvoz.