Italijanski finansijski stručnjak Đovani Manjoni napisao je članak za roditelje kako na najjednostavniji način objasniti deci šta je to finansijska kriza pomoću bajke Tri praseta.
On svoj članakpočinje konstatacijom da sve krize suštinski imaju iste osnove, a da ova poslednja, kriza evrozone, može da se razume i kroz priču o Tri praseta i velikom zlom vuku. Metafora za krizu u ovom slučaju je vuk a glavni likovi su prasići, na engleskom PIGS (Portugal, Irska, Grčka, Španija).
Svi se sećamo da je najveći problem prasića bio taj što se nisu trudili da osmisle svoju budućnost i sagrade čvršće kuće, a to je problem danas i sa nekim evropskim državama. Međutim, ova bajka pokazuje da kuća od cigli, iako ne može da se sruši pred vukovim „puhanjem“ ima svoje manjakovisti – dimnjak kroz koji on može da siđe.
Opet, najčvršća od svih kuća najduže izdržava pod naletima vuka. Ona najslabija, sazidana od slame, predstavlja društva u kojima nedostaje kompetetivnost, privredni rast i dobra uprava. U stvarnosti, to su PIGS zemlje.
U ovom slučaju vuk je špekulacija odnosno strah, koji se može pobediti planiranjem, kao što je najpametnije prase isplaniralo sve moguće nezgode koje mogu da mu se dese i napravilo stabilnu kuću. Poput ovog praseta u Evropi je Nemačka, čiji poreski obveznici na vreme izmiruju svoje obaveze, i ostavljaju ovoj zemlji mogućnost da se uspešno bori sa krizom, pa čak i da u tome pomogne drugim državama, drugim prasićima. Pitanje je međutim da li će ova bajka imati srećan kraj, odnosno da li će se Evropljani setiti da nalože vatru kada vuk počne da im se spušta kroz dimnjak.