Home Vesti IFC predstavila Izveštaj o ženama u odborima BiH, Makedonije i Srbije

IFC predstavila Izveštaj o ženama u odborima BiH, Makedonije i Srbije

by bifadmin

Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Grupacije Svetske banke je na Regionalnoj konferenciji o ženama u nadzornim i upravnim odborima i ženskom liderstvu predstavila Izveštaj pod nazivom „Žene u odborima u BiH, Makedoniji i Srbiji“. Izveštaj je rezultat četvoromesečnog istraživanja sprovedenog s ciljem prikupljanja informacija o zastupljenosti žena u upravnim i nadzornim odborima. Na osnovu rezultata i pozitivnih praksi, istraživački tim IFC-a doneo je i niz preporuka za napredak u ovoj oblasti.

IFC_01

Istraživanje je urađeno na uzorku od 89 kompanija uglavnom listiranih na SASE, BLSE, Super kotaciji i Berzanskoj kotaciji MSE i BELEX-u. Najveći procenat ispitanih dolazi iz kompanija koje imaju više od 500 zaposlenih. Prema rezultatima iz uzorka, žene su u odnosu na muškarce u proseku obrazovanije, imaju više radnog iskustva, te postaju članice odbora u kasnijim godinama života.

Takođe, istraživanje je pokazalo i da 97% intervjuisanih žena smatra da se njihov glas u odboru čuje; 89% žena i 82% muškaraca smatra da je raznovrsnost u odboru bitna i da stvara dodatnu vrednost; 70% ispitanika smatra da se dinamika u odboru menja kada je barem jedna žena član odbora, dok istovremeno 70% njih veruje da se dinamika u odboru efikasno menja tek onda kada je u odboru više od jedne žene; „Važno je istaći da i muškarci i žene veruju da su žene: preciznije, bolje pripremljene za sastanke, fokusiranije na dnevni red, uravnoteženije u analizi upravljanja rizicima, spremnije za kompromise i bolje razumeju interese različitih zainteresovanih strana,“ kazala je Lada Buševac, šefica kancelarije IFC-a u Bosni i Hercegovini.

Istraživanje je pokazalo da su tri najveće prepreke većoj zastupljenosti žena u odborima: sindrom dvostrukog tereta, slaba samopromocija i korporativni model „bilo kad, bilo gde“. „75% žena i 59% muškaraca iz regiona saglasno je da trenutne politike ljudskih resursa ne podržavaju žene u njihovim ambicijama u vezi s karijerom. 60% ispitanih žena i 47% muškaraca smatra da su same žene u najboljoj poziciji da povećaju mogućnosti koleginicama koje žele da postanu članice odbora,“ dodala je Buševac.

Rezultati Izveštaja iskorišćeni su za kreiranje niza preporuka za društvo, državu, kompanije te same žene. Pored mera koje se odnose na društvo u celini te zahtevaju promene tradicionalnih stavova o ulozi i mestu žene u društvu, najbolji način za ženu da napreduje u profesionalnom životu je da ulaže u svoje obrazovanje i razvoj različitih veština, da se efikasno umreži i da se mudro samopromoviše. Kad je reč o preporukama za državu, istraživanje je pokazalo da bi država mogla usvojiti niz mera – od objave podataka i dopune zakona do razvoja društvene infrastrukture koja bi smanjila efekat dvostrukog tereta. Preporuke za kompanije, između ostalog, impliciraju mogućnost fleksibilnijeg radnog vremena i rada od kuće, pružanje podrške ženama na izvršnim funkcijama, kao i stvaranje baze podataka sa potencijalnim kandidatkinjama za funkcije u odborima.

IFC, članica Grupacije Svetske banke, stvara mogućnosti za ljude da izađu iz siromaštva i poboljšaju svoje živote. IFC podstiče održiv ekonomski rast u zemljama u razvoju pružanjem podrške razvoju privatnog sektora, mobilizacijom privatnog kapitala, te pružanjem savetodavnih usluga i usluga ublažavanja rizika za poslovne subjekte i vlade. U fiskalnoj 2012. godini, tokom ekonomske krize, IFC je investirala gotovo 20 milijardi dolara i na taj način podržala svoje klijente u otvaranju novih radnih mesta, poboljšanju zaštite okoline i pružanja podrške njihovim lokalnim zajednicama.

Za dodatne informacije, posetite www.ifc.org.

(Sarajevo, 22. maj 2013)

Pročitajte i ovo...