Arktički okean ovog oktobra imao je značajno manje leda nego što je uobičajeno za to doba godine. Čak i na mestima na kojima se voda zamrzava, taj proces je mnogo sporiji nego što bi trebalo da bude.
Ovaj okean mnogi nazivaju i Severno ledeno more, jer je u pitanju najmanji i najplići okean na svetu. Poznat je i kao najhladniji od svih okeana.
Međutim, izgleda da ove godine on neće zabeležiti preterano niske temperature. Naime, obično se njegov led topi između marta i septembra a potom se, od oktobra, voda opet ledi. Ove godine pak led nastaje mnogo sporije nego inače, te ga na mnogim mestima uopšte i nema.
Ovog oktobra je zabeleženo najmanje leda u ovom okeanu još od 2012. godine. Ipak, taj podatak nije utešan, jer se pre osam godina voda brže zamrzavala nego sada, što znači da je ovaj put situacija još gora i da će leda ove zime možda biti i manje nego 2012.
Razlog za to je veća temperatura vode – u tri kritične regije okeana ona je viša za dva do tri stepena od uobičajene za ovo doba godine. U mnogim delovima Arktičkog okeana temperatura vode je iznad nule. Otud i nedostatak leda.
Tome pak doprinosi i priliv vode sa većim procentom soli iz Severnog atlantskog okeana, koja otežava proces zamrzavanja. Jer so se, kao što znamo, posipa na puteve kako se oni ne bi zamrzavali.
Izvor: severe-weather.eu
Foto: Pixabay