Cene sirove ribe, ali i ostalih plodova mora, dostigle su svoj istorijski maksimum zahvaljujući povećanoj kineskoj potražnji za vrstama koje pripadaju gornjem delu cenovnog spektra, od tunjevine do ostriga.
Tokom maja je globalni indeks cena ribe Organizacije za hranu i poljoprivredu UN (FAO) dostigao svoj istorijski maksimum. Ovaj indeks na mesečnom nivou prati kretanje cena gajene i tzv. divlje ribe i ostale morske hrane. Poslednji rezultat prestigao je vrhunac iz 2011. i za 15% je viši nego u istom periodu prošle godine. Stručnjaci iz FAO predviđaju da će se ovakav trend nastaviti barem nekoliko narednih meseci. Relativno nagle promene u načinu ishrane Kineza usled porasta standarda stanovništva u poslednjoj deceniji već su uzrokovale veću potražnju za vinima, pšenicom i govedinom, a sada se slično dešava i sa industrijom morske hrane, za koju se procenjuje da će ove godine imati ukupan obim od približno 130 milijardi dolara.
Kina je najveći svetski proizvođač i uzgajivač slatkovodne bele ribe, ali značajno povećava uvoz vrsta poput lososa, kao i školjki: potrošnja ostriga i škampi u zemlji porasla je za 20% u 2012. što je, između ostalog, uzrokovalo da globalna cena ostriga poraste za više od 100% u prethodne tri godine. Doduše, drugi razlog za njihovu skupoću je i virus koji je pogodio francusku produkciju ostriga i značajno umanjio njihov prinos.