Po rečima savetnika predsednika Vlade Kosova za bezbednosna pitanja, Dukađina Goranija, građanima Srbije će od početka sledeće godine pri prelazu administrativne linije sa Kosovom biti neophodan pasoš, a ne samo lična karta, kao do sada.
Alternativa uvođenju pasoške kontrole je da Beograd i Priština postignu „međudržavni sporazum“, sličan onom kakav Kosovo ima sa Albanijom i Crnom Gorom.
Gorani kaže da kosovske vlasti ne rade ništa što već nisu dogovorile s predstavnicima međunarodne zajednice, te da bi svako eventualno negodovanje srpskih zvaničnika trebalo da bude upućeno na adrese u Vašingtonu i Briselu, a ne Prištini.
Prema rečima Dušana Janjića, koordinatora Foruma za etničke odnose, zabrana građanima Srbije da prelaze administrativnu liniju s Kosovom samo uz ličnu kartu jeste još jedno od pitanja „iz paketa tehničkog dijaloga“, kako bi se zvanični Beograd naterao na dijalog sa zvaničnom Prištinom.
„Kosovo je bilo kooperativno u pogledu vizne liberalizacije građanima Srbije i sada očekuju kompenzaciju, da i Srbija bude kooperativna u procesu ukidanja viza kosovskim građanima. Srbija i EU su se dogovorile da se vizna liberalizacija ne odnosi na Srbe s Kosova, tako da oni neće biti posebno pogođeni ovom novom merom. A, da su oni izuzeti iz institucionalnog sistema Srbije, vidi se čak i kod plaćanja kazni za saobraćajne prekršaje. Srbi s KiM, kao i svi stranci, kada u Srbiji naprave prekršaj u saobraćaju moraju odmah da plate kaznu, a ne da im se piše iznos, pa da naknadno prolaze kroz razne procedura plaćanja. Uostalom, i njihovi pasoši su posebno obeleženi”, rekao je Janjić Danasu.