Home VestiBiznis & Finansije Erste: Evro će krajem godine biti 115 dinara

Erste: Evro će krajem godine biti 115 dinara

by bifadmin

U najnovijem izveštaju Erste grupe za Srbiju očekuje se da u 2012. godini domaća ekonomija stagnira u uslovima usporavanja aktivnosti u EU i prigušene domaće tražnje. I dalje su prisutni politički rizici, mada se kao osnovni scenario očekuje nastavak saradnje DS-a i SPS-a. Snažni pritisci na dinar ne isključuju pooštravanje monetarne politike, ali ponovo sugerišu na potrebu da se pojačaju napori za fiskalnu konsolidaciju i obnovi program podrške MMF.

Ekonomija je, kao što se očekivalo, u prvom kvartalu skliznula u negativnu zonu, uz nevelika iznenađenja sa strane domaće tražnje i slabe izglede za rast u EU, koji kao osnovni scenario nagoveštavaju stagnaciju tokom 2012. godine. Negativni rizici i dalje su vezani za dodatno pogoršanje perspektive rasta u EU. Inflacija je dostigla minimum u drugom kvartalu 2012. godine i očekuje se da do kraja godine bude na uzlaznoj putanji, premašujući ciljnu inflaciju NBS.



Očekuje se da NBS ostane rezervisana s obzirom na ostvarenje negativnih rizika, mada se čini da je verovatnija opcija pooštravanje monetarne politike, jer bi se manevarski prostor NBS suzio ukoliko se nastave povećane neizvesnosti. Prema predviđanjima stručnjaka iz Erste Grupe, iz sadašnje perspektive fiskalni cilj za 2012. godinu izgleda nedostižan jer se očekuje budžetski deficit neznatno preko 5% BDP-a. Preduslov za postizanje aranžmana sa MMF jeste prelazak na fiskalnu konsolidaciju koja je ključni faktor za ublažavanje rizika.



Očekuje se da u 2012. godini ekonomija stagnira u uslovima usporavanja aktivnosti u EU i prigušene domaće tražnje.


Dominantan faktor za formiranje rasta i dalje je eksterna tražnja, posebno sa pokretanjem proizvodnje kompanije FIAT, pa se očekuje da to podstakne neto izvoz u drugoj polovini 2012. godine.
Uprkos tome što se potencijalan rast BDP-a pomerio naniže, i dalje se očekuje da rast od 3-4% bude dostižan na srednji rok.
Indikatori zaduženosti neznatno su se popravili u 2011. godini (inostrani dug prema BDP-u opao je na približno 77% BDP-a, čineći približno 210% ukupnog izvoza roba i usluga), ali se tokom cele 2012. godine očekuje izvesno pogoršanje.


Devizne rezerve pokrivaju približno 46% ukupnog inostranog duga, što sugeriše da NBS ima znatnu moć u turbulentnom tržišnom ambijentu kakav je sadašnji.


NBS je prinuđena, uprkos povoljnim inflatornim kretanjima, na oprezniji pristup, jer je profil rizika pogođen suspendovanim sporazumom sa MMF-om i dolaskom dinara pod ozbiljne depresijacijske pritiske. Perspektiva inflacije ostaje uglavnom neizmenjena i očekuje se da pritisci na strani tražnje budu niski, u skladu sa ekonomskom perspektivom.


Glavni pritisak u smeru porasta inflacije je u slabljenju dinara (11% od početka godine) i u potencijalnim promenama poreza/administrativnih cena kada nova vlada preuzme vlast.


Erste analitičari predviđaju da će ukupna inflacija ići iznad cilja dok bi u proseku inflacija verovatno ostala u okviru ciljnog koridora.


Kao ključne elemente za stabilizaciju kursa i dalje vide poteze u smeru fiskalne konsolidacije i reaktiviranje podrške MMF-a. Ciljni koridor, s obzirom na porast rizika, nedavno je pomeren na 110-120 dinara za evro, gde kratkoročno ne isključujemo mogućnost da će se dinar kretati oko gornje granice koridora i, ukoliko će rizici i dalje moći da se kontrolišu, predviđamo da će se dinar stabilisati na nivou od oko 115 dinara za evro krajem godine.


Rebalans budžeta čeka novu vladu, ali iz sadašnje perspektive predviđaju da će deficit budžeta biti neznatno iznad praga od 5%, što nagoveštava dalje odstupanje od utvrđenog maksimalnog limita javnog duga prema BDP-u od 45%.

Pročitajte i ovo...