Usporavanje globalnog rasta negativno je uticalo na potražnju za kineskom robom. Kineska ekonomija je usporila sedmi kvartal za redom.
Ekonomski problemi u SAD i EU već nekoliko tromesečja pokazuju svoj negativan uticaj na potražnju za robom kineskog porekla. Kina je ostvarila rast od 7,4% u poslednjem kvartalu, u poređenju sa 7,6% u prethodnom. Ipak, pojedini ekonomisti smatraju da su se u statistici objavljenoj ove nedleje pokazali i prvi znaci stabilizacije i oporavka. Tokom poslednjeg meseca došlo je do velikog povećanja industrijske proizvodnje (9,2%), maloprodajnih rezultata (14,2% rast u odnosu na uisti period 2011.), kao i ostvarenih investicija. Nakon objave septembarskih rezultata, Hang Šeng indeks na hongkonškoj berzi ostvario je rast of 0,7%.
Ovo su ohrabrujuće vesti u svetlu skore promene kineskog političkog rukovodstva, koje se bira jednom u deset godina. Takođe, zapadni ekonomsiti bili su posebno zabrinuti zbog usporavanja ekonomskog rasta Kine i upozoravali su da bi njen pad ispod nivoa od 7% na godišnjem nivou mogao izuzetno negativno da utiče na globalnu ekonomiju, jednako kao što je ekonomski bum najmnogoljudnije zemlje na svetu pre skoro jedne decenije povukao sa sobom rast i mnogih azijskih ekonomija, i uticao na globalni razvoj.