Rastuća tržišta nelegalnog rezanog duvana realnost su u zemljama regiona Zapadnog Balkana i Centralne Evrope. Očekuje se da bi ovo ilegalno tržište duvana moglo do kraja godine da umanji budžetske prihode od akciza u Srbiji za bar 60 miliona evra. U Bosni i Hercegovini manjak u budžetu može da dostigne 30 miliona evra, a u Poljskoj čak 120 miliona evra.
„Nelegalna trgovina značajno ugrožava budžetske prihode, posebno u Srbiji gde se državni budžet u velikoj meri oslanja na prihode od akciza i PDV-a na duvanske proizvode. Dok u zemljama EU prihodi od akcize na duvan najčešće predstavljaju do 3% ukupnog budžeta (u Francuskoj 1%, Nemačkoj 1,2%, Italiji 1,5%), u Srbiji je u 2012. godini skoro 10% budžetskih prihoda upravo zavisilo od akciza na duvanske proizvode“, istakao je Kris Vuds, novi generalni director kompanije Japan Tobacco International za Zapadni Balkan, na Samitu ministara finansija i guvernera Jugoistočne Evrope.
U cilju zaštite budžetskih prihoda, prilikom formiranja akciza na duvanske proizvode treba posebno voditi računa o tri faktora: akciznim stopama u susednim zemljama, spremnosti državnih organa da obezbede poštovanje propisa i kupovnoj moći domaćih potrošača.
„Ključni faktor koji podstiče nelegalnu trgovinu je zanemarivanje kupovne moći potrošača.
Indeksi pristupačnosti duvanskih proizvoda u regionu su na nivoima onih koji su uzrokovali visok stepen nelegalne trgovine na brojnim tržištima Evrope“, izjavio je Kris Vuds i dodao: „Deo rešenja je kalendar postepenog povećavanja akciza. Srbija ima takav kalendar i on predviđa postepeno povećanje akciza do kraja 2016. godine. Rumunija je usvojila kalendar za period od 2011. do 2018. godine, a Makedonija čak za deset godina, od 2013 do 2023.“