Globalna poljoprivredna proizvodnja rašće po prosečnoj stopi od 1,5% godišnje u narednih deset godina, što je dosta sporije od prosečnog godišnjeg rasta od 2,1% u razdoblju između 2003 i 2012, predviđaju OECD-a i FAO-a u svom najnovijem izveštaju.
Ograničena mogućnost širenja poljoprivrednog zemljišta, rast troškova proizvodnje, uz rast ograničenja resursa i povećanja pritisaka na zaštitu životne sredine glavni su faktori koji stoje iza tog trenda. Ipak, tvrdi se u izveštaju, poljoprivredna proizvodnja će držati odgovarajući tempo sa globalnom tražnjom.U najnovijem OECD-FAO Agricultural Outlook 2013-2022 očekuje se da će cene poljoprivrednih proizvoda i stoke ostati iznad istorijskih proseka u srednjoročnom periodu zbog kombinacije sporijeg rasta proizvodnje i veće potražnje, kao i zbog pretvaranja dela poljoprivrednog stoka u biogoriva.U izveštaju se kaže da je poljoprivredna proizvodnja sve tržišnije orijentisan sektor, za razliku od prošlih vremena kada je bio vođen politikama države koji su sadržavali i socijalni faktor, što nudi zemljama u razvoju mogućnost da svoj poljoprivredni sektor posmatraju kao potencijalno interesantan za investicije i veće ekonomske prihode s obzirom na globalnu rastuću potražnju za hranom, mogućnost da prošire svoje kapacitete obradive zemlje i iskoriste komparativne prednosti na mnogim svetskim tržištima.
„Vlade moraju da stvore podsticajno okruženje za rast i trgovinu,“ dodao je Guria. „Poljoprivredne reforme su odigrale ključnu ulogu u izvanrednom napretku Kine u širenju proizvodnje i poboljšanju u sigurnom snabdevanju hranom na domaćem tržištu.“
Predsedavajući FAO Hose Graciano da Silva je rekao da su „visoke cene hrane podsticaj za povećanje proizvodnje i moramo se potruditi kako bi se osiguralo da siromašni poljoprivrednici imati koristi od njih. Nemojmo zaboraviti da 70 posto svetske populacije koja nema osigurano snabdevanje hranom živi u ruralnim područjima zemalja u razvoju, te da su mnogi od njih mali proizvođači. “
De Silva je rekao da je Kina bila fantastično uspešna u širenju poljoprivredne proizvodnje . Od 1978, obim poljoprivredne proizvodnje je narastao gotovo pet puta, a zemlja je ostvarila značajan napredak u sigurnosti hrane. Kina je na putu postizanja prvog milenijumskog cilja – smanjenju gladi.
Dok je u Kini proširenja proizvodnja i poboljšana sigurnost hrane, pitanjima resursa i ekološkim pitanjima mora se posvetiti veća pažnja. Rast u stočarstvu bi se takođe mogao suočiti s brojnim izazovima. Bićemo srećni da sarađujemo sa Kinom i nađemo održiva rešenja“, rekao je de Silva.