Od početka krize 2008. Poljska je ostatku Evrope delovala kao svetionik koji pokazuje pravi put ka ekonomskoj stabilnosti. Poljski BDP je u poslednje četiri godine rastao u proseku 3,5% godišnje. Međutim, kako upozorava Social Europe journal, uspeh njene ekonomije je većinom baziran na podizanju sredstava iz EU fondova, koji sada presušuju.
A upravo javna potrošnja imala je pozitivan uticaj na poljsku ekonomiju – od 2008. do 2012. javna potrošnja porasla je sa 15,1 milijardi evra na 16,5 milijardi, baš zahvaljujući EU fondovima.
Ulagalo se u infrastrukturu, posebno kada je pripremano takmičenje Euro 2012, ali i u stanogradnju. Ovaj vid investicija od 1,8 milijardi evra u 2005. porastao je na 3,1 milijarde 2010. godine.
Stabilan rast poljske privrede usporio je prošle godine, što se poklopilo sa smanjenjem investicija. Sada se pogoršava i situacija na tržištu rada – ove godine je nezaposlenost narasla na preko 14% a plate su pale prvi put od ranih 90-tih. Zato pada i domaća tražnja.
Pošto u 2013. ističe većina fondova koje je ova zemlja koristila postavlja se pitanje da li će ona moći da održi ekonomski rast. Ostaje nada u fondove koji će biti izdvojeni iz budžeta za period 2014-2020. Iako je prvi put u istoriji on smanjen, Poljska će uspeti da izvuče 82 miliona evra više nego što je dobila iz budžeta 2007-2013.
No, uprkos izvanrednim pregovaračkim sposobnostima poljske vlasti ova zemlja je i dalje u problemu posebno kada se radi o deficitu i javnom dugu. Osim toga, ona se obavezala da će umesto u infrastrukturu narednih godina ulagati u inovacije, koje ne utiču tako brzo na rast ekonomije kao njen prethodni zamajac.