Home VestiEkonomija Tope se rezerve centralnih banaka u zemljama u razvoju

Tope se rezerve centralnih banaka u zemljama u razvoju

by bifadmin

Centralne banke u zemljama u razvoju izgubile su 81 milijardi dolara rezervi za hitne intervencije zbog odliva kapitala i intervencija koje se na tržištu valuta sprovode od maja. Ta cifra, isključujući Kinu, ekvivalentna je 2% svih rezervi centralnih banaka zemalja u razvoju, bar sudeći prema analitičarima Morgan Stenlija.

Rezerve nekih od ovih zemalja doživele su veoma strmoglav pad. Indonezija je od aprila do jula izgubila 13,6% rezervi svoje centralne banke, Turska 12,7% a Ukrajina gotovo 10%. Indija, čija valuta je u ozbiljnom padu, izgubila je 5,5% svojih rezervi.

Rezerve centralnih banaka inače služe kao obezbeđenje od prevrata na tržištima, i zato tempo njihovog pada plaši brojne investitore i analitičare.

topljenje

Očekuje se i da će rezultati za avgust biti negativni, zbog turbulencija koje su na tržištu izazvali planovi američkog FED-a da smanji monetarne podsticaje zajedno sa brigama oko usporavanja ekonomija u zemljama u razvoju.

Analitičari iz Bank of America ukazuju na činjenicu da intervencionizam može biti kontraproduktivan, jer su centralne banke primorane da prodaju državne obveznice kako bi kupovale sopstvenu valutu, što se i dešava u SAD. To povećava prinose na obveznice, stvarajući turbulencije u zemljama u razvoju i smanjujući rezerve američke centralne banke.

Zato analitičari predviđaju da će centralne banke u skorijoj budućnosti morati da odustanu od veštačkog “pumpanja” svojih valuta i da preduzmu odlučnije mere za zaustavljanje odliva kapitala iz svojih ekonomija. “Ako nastave da intervenišu istopiće svoje rezerve”, tvrdi Majkl Vang iz hedž fonda Amiya Capital.

Izvor: Fajnenšl Tajms

Pročitajte i ovo...