Home VestiBiznis & Finansije Mere vlade nemaju razvojnu komponentu tvrdi Naled

Mere vlade nemaju razvojnu komponentu tvrdi Naled

by bifadmin

Vlada Srbije propustila je priliku da, izmenama Zakona o radu u delu koji reguliše isplatu otpremnina, na vreme otvori sebi prostor za smanjivanje viška zaposlenih u javnom sektoru što bi donelo uštede kojima bi bila izbegnuta potreba za novim povećanjem PDV-a i udar na standard građana i privredu, smatra Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Predlog ekonomskih mera predstavlja prvi korak u smanjivanju troškova administracije, ali ne dovoljan jer će teško nadomestiti manjak koji će budžet imati u narednim godinama. Takođe, izostala je razvojna komponenta u planu Vlade s obzirom na to da mere sugerišu da će zaduživanje i dalje biti osnovni način obezbeđivanja likvidnosti, a nije pomenuto za šta će taj novac tačno biti namenjen.

Pre svega, nedostaje jasan akcioni plan koji bi omogućio da se u potpunosti razumeju najavljene mere, kao i da javnost nakon toga može da meri rezultate sprovođenja.

No-pain-no-gain
Drugim povećanjem PDV-a u kratkom periodu Vlada je zatvorila jedna od vrata za smanjenje poreskog opterećenja na zarade. Dobar model kako da se to uradi, a koji predlaže NALED, jeste ukidanje doprinosa na zdravstvo i nezaposlenost dok bi nedostajuća sredstva mogla da budu obezbeđena kroz viši PDV. S druge strane, to bi dalo šansu da svi građani imaju zdravstvenu zaštitu.

Ohrabruje najava izmena Zakona o radu i Zakona o planiranju i izgradnji, važnih propisa za popravljanje poslovnog ambijenta, kao i smanjivanje subvencija za preduzeća koja proizvode gubitke, ali zabrinjava to što Vlada ovoga puta nije kao prioritet pomenula nastavak „giljotine propisa“ već samo poboljšanje „ugleda i percepcije“ poslovnog ambijenta.

Zabrinjava i to što nije precizirano na koji način će biti obezbeđeno 150 miliona evra u borbi protiv sive ekonomije odnosno da li to podrazumeva reformu Poreske uprave i inspekcijskih organa ili samo represivne mere. Smatramo da je Vlada trebalo da ide na veće smanjivanje diskrecionih rashoda. Ostaje nejasno i zašto se izdaci za plate u javnom sektoru smanjuju kroz porez koji će stvoriti troškove novog administriranja umesto da se išlo na jednostavno snižavanje zarada kaže se u saopštenju NALED.

Pročitajte i ovo...