BRICS države nisu ni u kakvoj krizi, već se polako prilagođavaju ukupnim promenama nastalim nakon izbijanja svetske finansijske i ekonomske krize, tvrde lideri Brazila, Rusije, Kine, Indije i Južne Afrike.
Tako se Vlada Kine opredelila da narednih pet godina forsira razvoj ekonomije kroz tri najvažnija segmenta poznata kao 3R: redukciju hiperkapaciteta (pogotovo u teškoj industriji); redukciju pozajmica vladama provincija i veću transparentnost na unutarkineskom tržištu kredita; redukciju zavisnosti Kine od izvoza a povećanje domaće potražnje. Nova ekonomska politika Kine, čulo se u Davosu, i dalje će nastojati da održi stopu godišnjeg rasta ekonomije od najmanje 6 – 7 procenata.
Ministar finansija Brazila Gvido Mantega naglasio je „da će centralna vlada nastaviti sa politikom povećanja prihoda najsiromašnijeg dela populacije razvijajući velike infrastrukturne projekte poput izgradnje šest novih međunarodnih aerodroma, razvoja železničke infrastrukture, obnove i izgradnje velikih luka i sl“.
„Rast indijske ekonomije u 2013.godini bio je u blagom padu usled promena u spoljnom okruženju ali i nekoliko odluka koje smo kao federalna vlada doneli“, rekao je ministar finansija Indije Palaniapan Čidambaram i dodao „Uveren sam da ćemo tokom ove i narednih godina uspeti da održimo ekonomski rast na minimalno 6% do 8%. Prioritet na tržištu ima privatni sektor. I sve dok javni sektor može uspešno da se takmiči sa privatnim nema razloga za većom ulogom države na tržištu.“
Zamenik ruskog premijera Arkadi Dvornikovič istakao je da „Rusija beleži usporavanje ekonomskog rasta što je posledica ukupnih prilika sa kojima se suočavaju naši najvažniji trgovinski partneri, pre svega Evropa i Kina.“ Osvrćući se na ukupne unutrašnje prilike u Ruskoj federaciji on je dodao da „poslovna klima nije zadovoljavajuća jer imamo još mnogo bikrokratije, nedovoljnu podršku za razvoj MSP (mala i srednja preduzeća) a kompanije moraju daleko više da se posvete kreiranju novih radnih mesta kroz primenu visokih tehnologija“.
Manuel Barozo, predsednik Evropske Komsije kaže da je „Evropska unija naučila lekcije iz krize te da se reforme nastavljaju nesmanjenim tempom. Ali, mi još uvek nismo uspeli da izađemo iz krize jer nam je nezaposlenost (pogotovo mladih generacija) visoka.“
Barozo ključ potpunog oporavka EU ekonomije vidi u jačanju konkurentnosti evropskih firmi i jačanju unutrašnjeg tržišta. Evropa, dodao je Barozo, mnogo očekuje i od implementacije sporazuma o Transatlantskoj trgovini i investicionom partnerstvu – TTIP.
Najviše skepticizma u sposobnost Evropske unije da se spase od nekog novog finansijskog šoka su na Forumu izneli predstavnici SAD tvrdeći da „tek treba videti koliko će EU banke sprovoseti u delo mere finansijske konsolidacije“. Za razliku od njih, japanski eksperti su ubeđeni da će se „Evropa veoma brzo vratiti u sedlo a da je sve ovo samo prolazna faza u procesu konsolidacije“.
Zoran Vitorović, WEF Davos, Švajcarska